V hlavní roli Moravský kras. HaDivadlo uvádí scénickou montáž ze života chráněné krajinné oblasti

28. duben 2023

Člověk neandertálský tu pobýval už před 120 000 lety. A zanechal stopu. Další tisíce let ji lidská činnost prohlubovala. A právě vztah panenské přírody a civilizace mapuje autorská audiovizuální inscenace brněnského HaDivadla Moravský kras. 

Asociativní sled obrazů zkoumá krajinnou oblast v sousedství moravské metropole z hlediska folkloru i různých vědních disciplín. Nezvyklý námět i způsob jeho zpracování přiblížil v Mozaice slovenský režisér Peter Gonda, který hostuje na scéně Centra experimentálního divadla poprvé, spolu s dramaturgyní Annou Prstkovou. 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.