Úspěch českých vědců v mezinárodním výzkumu inzulinu

23. leden 2013

Čeští vědci spolu se zahraničními kolegy získali důležité poznatky o inzulinu – a přispěli tak k poznání obávané cukrovky.

Jedním z nejdůležitějších hormonů v lidském těle je inzulin. Pokud organizmus ztratí schopnost ho produkovat nebo správně využívat, onemocníme cukrovkou, odborně zvanou diabetes melitus. Ta patří dnes k celosvětově nejrozšířenějším chorobám: jen v Českě republice jí trpí víc než tři čtvrtě milionu lidí.

Pochopit všechny mechanismy, které při jejím vzniku a případné léčbě hrají roli, si dala za úkol řada vědeckých laboratoří světa – včetně našich badatelů. Skupina doktora Jiřího Jiráčka z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd v Praze připravila vysoce aktivní pozměněné inzuliny, tzv. analogy inzulinů – přispěla tak k poznání, jak reaguje inzulin se svým receptorem na povrchu buněk. Australští badatelé zase vytvořili příslušné receptory, poté využili vysoce aktivních analogů vytvořených jejich českými kolegy – a díky tomu se jim nakonec podařilo připravit a analyzovat krystaly celého komplexu inzulinu navázaného na jeho receptor.

Díky spolupráci českých vědců s kolegy v Austrálii, Velké Británii a USA byla vyřešena krystalová struktura inzulinu navázaného na jeho receptor. Příslušnou studii uveřejnil minulý týden prestižní vědecký časopis Nature.

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, ředitelka Vývoje a výroby

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.