Úspěch českých vědců v mezinárodním výzkumu inzulinu
Čeští vědci spolu se zahraničními kolegy získali důležité poznatky o inzulinu – a přispěli tak k poznání obávané cukrovky.
Jedním z nejdůležitějších hormonů v lidském těle je inzulin. Pokud organizmus ztratí schopnost ho produkovat nebo správně využívat, onemocníme cukrovkou, odborně zvanou diabetes melitus. Ta patří dnes k celosvětově nejrozšířenějším chorobám: jen v Českě republice jí trpí víc než tři čtvrtě milionu lidí.
Pochopit všechny mechanismy, které při jejím vzniku a případné léčbě hrají roli, si dala za úkol řada vědeckých laboratoří světa – včetně našich badatelů. Skupina doktora Jiřího Jiráčka z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd v Praze připravila vysoce aktivní pozměněné inzuliny, tzv. analogy inzulinů – přispěla tak k poznání, jak reaguje inzulin se svým receptorem na povrchu buněk. Australští badatelé zase vytvořili příslušné receptory, poté využili vysoce aktivních analogů vytvořených jejich českými kolegy – a díky tomu se jim nakonec podařilo připravit a analyzovat krystaly celého komplexu inzulinu navázaného na jeho receptor.
Díky spolupráci českých vědců s kolegy v Austrálii, Velké Británii a USA byla vyřešena krystalová struktura inzulinu navázaného na jeho receptor. Příslušnou studii uveřejnil minulý týden prestižní vědecký časopis Nature.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.