Usáma ibn Munkiz: Kniha zkušeností arabského bojovníka s křižáky

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Otakar Brousek

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Z knihy vzpomínek arabského středověkého válečníka a spisovatele čte na pokračování Otakar Brousek. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Arabský emír ze severní Sýrie, válečník, dvořan a spisovatel Usáma ibn Munkiz (1096 Šajzar – 1188 Damašek) se narodil dva roky předtím, než do Sýrie vpadli první křižáci. Od svých patnácti let se účastnil bojů. Když byly po roce 1139 navázány spojenecké svazky s jeruzalémským králem Fulkem, Usáma se mohl blíže seznámit s Franky. S přibývajícími lety se vyžíval v lovu a literární činnosti.

Ve své Knize zkušeností arabského bojovníka s křižáky vypráví z pohledu stárnoucího muže, který se rozhodl zanechat potomkům obrazy křehkosti a osudovosti lidského života, osobní zážitky, válečné události, boje s Franky, kulturní poměry a lovecká dobrodružství. Autor neidealizuje své arabské spolubojovníky a jejich vládce, ani šmahem nezatracuje křižácké protivníky. Na jeho knihu nelze pohlížet jako na historiografické dílo, její význam tkví hlavně ojedinělé bezprostřednosti, která jí dává charakter autentického svědectví o době.

Účinkuje: Otakar Brousek

Překlad: Rudolf Veselý
Připravil: Petr Turek
Režie: Vlado Rusko

Natočeno v roce 2010.

autor: tur
Spustit audio