Usáma ibn Munkiz: Kniha zkušeností arabského bojovníka s křižáky

Z knihy vzpomínek arabského středověkého válečníka a spisovatele čte na pokračování Otakar Brousek. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Arabský emír ze severní Sýrie, válečník, dvořan a spisovatel Usáma ibn Munkiz (1096 Šajzar – 1188 Damašek) se narodil dva roky předtím, než do Sýrie vpadli první křižáci. Od svých patnácti let se účastnil bojů. Když byly po roce 1139 navázány spojenecké svazky s jeruzalémským králem Fulkem, Usáma se mohl blíže seznámit s Franky. S přibývajícími lety se vyžíval v lovu a literární činnosti.

Ve své Knize zkušeností arabského bojovníka s křižáky vypráví z pohledu stárnoucího muže, který se rozhodl zanechat potomkům obrazy křehkosti a osudovosti lidského života, osobní zážitky, válečné události, boje s Franky, kulturní poměry a lovecká dobrodružství. Autor neidealizuje své arabské spolubojovníky a jejich vládce, ani šmahem nezatracuje křižácké protivníky. Na jeho knihu nelze pohlížet jako na historiografické dílo, její význam tkví hlavně ojedinělé bezprostřednosti, která jí dává charakter autentického svědectví o době.

Účinkuje: Otakar Brousek

Překlad: Rudolf Veselý
Připravil: Petr Turek
Režie: Vlado Rusko

Natočeno v roce 2010.

autor: tur
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser