Uprostřed stojí ten, kterého neznáte. Vydejte se po stopách Číhošťského zázraku a umučeného kněze Josefa Toufara

24. únor 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kněz Josef Toufar při rekonstrukci zázraku v Čihošti

Tragický příběh se začal odehrávat 11. prosince roku 1949, kdy se podle očitých svědků během kázání pátera Toufara sám od sebe několikrát pohnul krucifix v číhošťském kostelíku. „Číhošťský zázrak“ se stal pro komunistickou totalitní moc záminkou ke konfrontaci s katolickou církví. Poslechněte si dvoudílný dokument Miloše Doležala.

V prvním dílu sledujeme především cestu pátera Toufara až k osudnému okamžiku, druhý díl popisuje otřesné okolnosti farářova zatčení, týrání a jeho předčasné smrti. Josef Toufar byl v lednu 1950 zatčen StB a převezen do proticírkevního vyšetřovacího oddělení ve Valdicích u Jičína. Zde jej nutili za použití brutálního způsobu mučení k doznání, že pohyb křížku je podvod, který sám zinscenoval. Na následky mučení StB zemřel 25. února 1950.

Básník, spisovatel a publicista Miloš Doležal v Čihošti

O třetí neděli adventní, 11. prosince roku 1949, kázal Klement Gottwald na sjezdu revolučních odborů své evangelium třídní nenávisti. Tentýž den kázal v obci Číhošť na Vysočině prostý kněz Josef Toufar na téma „uprostřed nás stojí ten, kterého neznáte“. Kříž s Kristem se podle očitých svědků při jeho kázání několikrát pohnul. Znamení? Zázrak? Přinejmenším vynikající záminka pro Státní bezpečnost k otevřenému a exemplárnímu útoku na katolickou církev. Zatčení pátera Toufara a následující vyšetřování, které ve své zuřivosti přivodilo brzkou Toufarovu smrt, jen potvrdilo, v jakém duchu se ponesou další léta vlády jedné strany.

Autor dokumentu, básník a publicista Miloš Doležal, po léta shromažďoval podrobnosti a svědectví ze života pátera Josefa Toufara. Jeho ucelený příběh zpracoval v knize Jako bychom zemřít měli.

autor: Miloš Doležal
Spustit audio