Unikátní instituce, která dokumentuje kulturu Romů a Sintů. Muzeum romské kultury slaví 30 let

9. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Natáčení komentované prohlídky stálou expozicí Muzea romské kultury pro Český rozhlas s ředitelkou PhDr. Janou Horváthovou

Muzeum romské kultury bylo založeno v roce 1991 z iniciativy romských intelektuálů jako nevládní nezisková organizace. Od roku 2005 je státní příspěvkovou organizací Ministerstva kultury. V evropském kontextu jde o unikátní instituci, která globálně dokumentuje kulturu Romů a Sintů, respektive mnoha různých romských subetnických skupin a komunit. Muzeu romské kultury, jeho aktivitám, úspěchům, cílům i dalším plánům je věnován pětidílný cyklus Mozaiky.

Boj za kulturní a občanské sebeurčení Romů začal v Československu už v šedesátých letech. Až tam sahá novodobá historie myšlenky na vlastní muzeum. Jako první ji přinesl Svaz Cikánů / Romů, první romská organizace vzniklá jako dozvuk procesů Pražského jara v roce 1969. K  založení muzea došlo ale až po pádu komunismu. O jeho založení se významně zasloužil Karel Holomek. Ředitelkou muzea je dnes jeho dcera Jana Horváthová. Sbírka muzea obsahuje zhruba 30 tisíc sbírkových předmětů. Od roku 2018 je Muzeum romské kultury správce památníků holokaustu Romů a Sintů v Letech u Písku a v Hodoníně u Kunštátu. Vzniká také nové Centrum Romů a Sintů v Praze, středisko Muzea romské kultury, které by mělo být veřejnosti otevřeno v roce 2023.

V seriálu promlouvají ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová, historici Dušan Slačka, Anna Míšková a Radovan Krhovský a také předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu Čeněk Růžička a vedoucí Centra Romů a Sintů v Praze Olga Vlčková.

Spustit audio