Umístit, opatřit, zařadit, srovnat a opatrovat. Islandská povídka Kristín Eiríksdóttirové

30. červenec 2022

Je přece samozřejmé, že musí existovat jak ošklivost, tak krása. Bez toho prvního bychom nenašli to druhé. A islandská spisovatelka Kristín Eiríksdóttir se nepříjemným, ošklivým tématům rozhodně nevyhýbá. Její strhující povídku čte Klára Sedláčková-Oltová. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkuje: Klára Sedláčková-Oltová
Připravila: Vladimíra Bezdíčková
Překlad: Lenka Zimmermannová
Režie: Vlado Rusko
Premiéra: 17. 7. 2021

Islandská literátka Kristín Eiríksdóttir (1981) dosud vydala čtyři sbírky poezie, povídkový soubor, román a napsala tři divadelní hry. K tomu vystudovala výtvarnou akademii. Už když se poprvé představila čtenářům v roce 2004 sbírkou Město masa, překvapila svým originálním stylem, hloubkou a upřímností.

Rozhlasově uváděná povídka je z knížky Když Doris zemřela, v níž se setkáváme s obtížnými, nepříjemnými, dokonce odpudivými tématy, ale autorka dokáže vytvořit text, jehož silnou stránkou je obraznost a nemilosrdná retrospektiva, a tak strhává čtenáře s sebou až na dno, nebo naopak někam hodně vysoko.

Sama autorka patří svou tvorbou mimo hlavní proud. Ostatně i její matka, Ingibjörg Haraldsdóttir, islandská básnířka a překladatelka, patří k odvážným ženám, jejichž generace bojovala za ženskou emancipaci.

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...