Uměleckoprůmyslové museum je po rekonstrukci pro návštěvníky přívětivější. Výběr ze sbírek nabízí výstava Director’s Choice

7. prosinec 2017
Uměleckoprůmyslové museum v Praze, druhé patro

Po čerstvě dokončené rekonstrukci se návštěvníci pražské instituce mohou těšit na nový vstup, obchod, restauraci a zejména rehabilitovanou historickou výstavní část. Poslechněte si rozhovor s ředitelkou UPM Helenou Koenigsmarkovou.

Autorem rekonstrukce je Ateliér Tomáše Šantavého, který má s historickými budovami bohatou zkušenost. Zatímco sbírky musea našly odpovídající zázemí v novém centrálním depozitáři v pražských Stodůlkách otevřeném už v dubnu loňského roku, v historické budově na Palachově náměstí vznikl například edukační prostor spojený s menším přednáškovým sálem nejen pro workshopy, ale také velký přednáškový sál vybavený technologiemi k promítání filmů.

„Na měsíc jsme také zpřístupnili patro, které zatím není zaplněno výstavami. Pořádáme tam akce zaměřené na mladé publikum, takzvané UPKEMPy, kde se prezentují různé firmy nebo textilní školy, a které nabídnou módní přehlídku, ale třeba i ranní jógu,“ popisuje využití prostor Koenigsmarková.

Pokud jde o samotné výstavní projekty, některé se zaměří na prezentaci módy – trendu, který se v posledních letech těší obrovské vlně zájmu. Velkou návštěvnost si v muzeu slibují také od výstavy zaměřené na panelákové bydlení.

„Náš projekt prošel pětiletým seriózním výzkumem toho, co vše bydlení v paneláku představovalo a přinášelo, jaké úkoly měly tyto stavby plnit a zda se jim to podařilo. Přiblížit právě toto vývojové hledisko je naší úlohou.“

Na otázku týkající se všudypřítomné retro-mánie, která ospravedlňuje mnohdy i kýč a nekvalitní užitné předměty minulých období, Helena Koenigsmarková odpovídá: „Chceme-li dokumentovat dobu, nemůžeme se uzavřít do nějaké elitářské sběratelské činnosti, ve které jsme byli v 70. a 80. letech. Muzeum designu by mělo zkoumat i životní styl, proto je třeba sbírky doplňovat i o méně kvalitní exponáty.“

Čtěte takéNarušovat, rozbíjet i rozvíjet český kontext. Šéf Galerie Rudolfinum Petr Nedoma bilancuje 100 výstav

Uměleckoprůmyslové muzeum se po rekonstrukci otevřelo výstavou Director’s Choice – Výběr ze sbírek, která je jakýmsi průřezem sbírkovými fondy od středověku až po 20. století.

Návštěvníkům nabídne atraktivní exponáty, jakými jsou například biedermeierovská židle připomínající svým designem výrobky mnohem pozdější moderny, druhorokokové dámské šaty z rodiny pražského hodináře Heinze nebo dílo designerského vizionáře Ladislava Sutnara. Výstava bude otevřena až do 25. března příštího roku.