Umělecké i životní role pěti herců. Jan Kačer vzpomíná v dalším pokračování cyklu Legendy Činoherního klubu

Vypadal, že neumí do pěti počítat, přišel na jeviště a změnil se v giganta. Vladimír Pucholt očima Jana Kačera

Vladimír Pucholt se narodil roku 1942 v Praze. Po ukončení studií na DAMU mu Jan Kačer nabídl angažmá v Činoherním klubu, kde se stihl za pouhé dva roky zapsat do análů divadla.

Vladimír Pucholt v inscenaci Spravedliví, 1965

Jan Kačer o Vladimíru Pucholtovi: „Vláďa byl sice divadelně školený a profesionálně připravený, ale vypadalo to, že to vlastně vůbec neví. Jeho talent předcházel divadelní školení a on ve svém herectví, pokud si to vůbec jako herectví na začátku uvědomoval, jako by předcházel všem těm profesionálním návykům.“

S ním se nedalo hrát, protože každou repliku, kterou řekl, říkal tak významně, že jste měl pocit, že jste vlastně ani do té chvíle význam toho slova nechápal… Přitom to byl rozverný kluk, který nezkazil žádnou legraci.
Jan Kačer

Vladimír Pucholt v inscenaci Podivné odpoledne Dr. Zvonka Burkeho, 1966

Svůj talent projevil už v roli starého dědečka v Podivném odpoledni Dr. Zvonka Burkeho. Samotného režiséra Kačera uhranul ve svém pojetí Chlestakova v Revizorovi nebo teroristy v Camusových Spravedlivých.

V roce 1967 opustil divadlo a emigroval do Velké Británie

Vladimír Pucholt v inscenaci Podivné odpoledne Dr. Zvonka Burkeho, 1966

Jan Kačer: „Ten režim, který v 60. roce ještě zdaleka nebyl tak krutý a vypadal, že se v něm poměrně dá žít, měl ale v sobě obsaženou generální lež – a to bylo přesně to, co Vláďa nesnesl. Nesnesl to jako občan, ale myslím si, že to nesnesl proto, že to bylo přímo proti podstatě jeho herectví.“

Vystudoval medicínu a stal se dětským lékařem. Přesídlil do kanadského Toronta, kde žije dodnes: „S plným vědomím si vybral medicínu, protože se domníval, že medicína je jediný obor, který se nedá politicky zneužít.“

Spustit audio

Související