Ukrajina je teď v kulturních kruzích „in“, tvrdí nová ředitelka Českého centra

7. leden 2015

Ředitelé Českých center se pravidelně po čtyřech letech mění, aby se nepřetrhla vazba s českým prostředím. Nové šéfy teď mají ve třech zemích, včetně Ukrajiny. Do Kyjevské pobočky na podzim nastoupila Lucie Řehoříková.

Tři Česká centra změnila své vedení. Noví ředitelé nastupují do pobočky v Madridu, Bukurešti a od loňského podzimu má novou šéfku i Kyjev. Centrum propagující českou kulturu ve španělské metropoli povede Stanislav Škoda, v rumunském hlavním městě jeho řízení na jaře převezme František Zachoval a v Kyjevě ho od konce loňského roku vede Lucie Řehoříková.

Několik let vyučovala jazyky a věnuje se také komparatistice, překladu a editorské práci. K vydání připravila například antologii současných ukrajinských povídek „Ukrajina, davaj Ukrajina“. V čele Českého centra Kyjev stojí od počátku listopadu, kdy vystřídala Dagmar Ostřanskou.

Ráda by se soustředila na decentralizaci: „V Kyjevě se toho děje spousta, chtěli bychom pronikat na jihovýchod. V Oděse bychom rádi Českou republiku prezentovali na výtvarném bienále. Co se týče literatury, rádi bychom se soustředili na pěstování kvalitní bohemistické základny. Chceme zavést tradici pobývání a výuky rodilých mluvčích, už 25 let tam nikdo takový není.“

Visegrádské spojenectví

Výuka českého jazyka s sebou podle Lucie Řehoříkové přirozeně nese zájem o české reálie, kulturu a historii. Bylo by podle ní skvělé, kdyby se podařilo vytvořit učebnici češtiny. Problém je v chybějících prostorech. České centrum sice má vlastní adresu, ale zatím jako učebny slouží dvě místnosti, kde se jinak nachází knihovna a kancelář. Lucie Řehoříková by ráda využila příležitosti, že kromě ní nastupují do regionu i noví ředitelé center našich sousedů: „Bylo by ideální, kdybychom s partnery z Visegrádská čtyřka založili vlastní dům s jazykovou laboratoří, konferenční místností a třeba i kavárnou, kde by vznikl demokratický prostor, kterých na Ukrajině zatím není dost. Jsou to ale zatím všechno jen sny.“

Přitom podle Řehoříkové je právě teď vhodný čas k navazování spolupráce třeba i v kulturní oblasti. Ukrajina je teď podle ní v našich kulturních kruzích v kurzu: „Teď je skvělá příležitost začínat nové věci, tvůrčí lidi cítí, že je potřeba solidární reakce od nás ode všech. V tomto ohledu jsme ve správném čase na správném místě.“

autoři: Karel Kratochvíl , Klára Vičíková
Spustit audio