Úhel poslechu Elišky Vidomus: Kdo se bojí Richarda Wagnera aneb Jazzové experimenty s klasikou

26. březen 2019

Celá řada klasických děl láká nejen jazzové muzikanty k rozběhnutí vlastní imaginace, k parafrázování, reharmonizacím, hudebním citacím a někdy i parodiím. V minulosti vyšlo mnoho jazzových Bachů, Beethovenů, Mozartů.

V mnoha případech se ale jedná pouze o doplnění originální skladby o jazzovou rytmiku a sóla – výsledkem je pak ukázněné album, které sice dokáže zpestřit produkci vážnohudebního labelu a udělat příjemnou atmosféru v kavárně, ale zároveň mu chybí ponor do hloubky původního sdělení a hlavně odvaha experimentovat.

Takto opatrný výsledek musí vyvolávat rozpaky jak u jazzového tak klasického publika. Tímto směrem se ale v Úhlu poslechu rozhodně nevydáme – čeká nás kaleidoskop ze skladeb, které vynikají originálním prolnutím různých hudebních světů, barevnou instrumentací nebo radikalitou zpracování. V pořadu zazní jazzové úpravy Erika Satieho, Modesta Mussorgského, Maurice Ravela i Richarda Wagnera v podání Paola Fresu, Richarda Galliana, Airelle Besson nebo Lionela Belmonda.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.