U SOČRu hostuje legendární francouzský dirigent Sylvain Cambreling. Uvede díla Janáčka, Bartóka a Messiaena

16. leden 2023

Spojení středoevropské a francouzské hudby slibuje hostování francouzského dirigenta Sylvaina Cambrelinga u Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Koncert, který se uskuteční v pondělí 16. ledna v 19:30 v pražském Rudolfinu, uvede skladba Žárlivost, původní, Janáčkem zavržená předehra k opeře Její pastorkyňa. 

Poté zazní Bartókův Koncert pro housle a orchestr číslo 2, ve kterém se představí vynikající finská houslistka Elina Vähäla, a program pak uzavře duchovní skladba Nanebevstoupení od Oliviera Messiaena.

Elina Vähälä

Jaké jsou vaše dosavadní zkušenosti s českými orchestry?

Již v roce 1998 jsem spolupracoval s Českou filharmonií. Na letním festivalu v rakouském Salcburku jsme tehdy společně uvedli Janáčkovu operu Káťa Kabanová. A poté jsem byl k tomu orchestru několikrát pozván, abych dirigoval symfonické koncerty. A teď jsem po téměř dvaceti letech opět v Praze, tentokrát ale u Symfonického orchestru Českého rozhlasu. A je to moje úplně první umělecké setkání s tímto tělesem.   

A jak se vám s rozhlasovými symfoniky spolupracuje?

Tak jako s každým rozhlasovým orchestrem, který je zvyklý na rychlou práci. V případě tohoto koncertního programu jde o repertoár, který není pro toto těleso úplně běžný, tři ze čtyř skladeb které studujeme, jsou opravdu náročné. Ale nakonec i skladba od Leoše Janáčka, kterou program otevřeme. Je třeba hodně vysvětlovat, soustředit se na detaily. Ale zkoušku od zkoušky jdeme opravdu velkými kroky kupředu. A myslím, že koncert bude opravdu velmi dobrý. 

Koncert vysíláme na Českém rozhlase Vltava v pondělí 16. ledna od 19:30 v přímém přenosu.

Jaké místo zaujímá Janáček v kariéře Sylvaina Cambrelinga? A jak často se ve své kariéře vrací k hudbě Bély Bartóka? Poslechněte si celý rozhovor, který vedl hudební redaktor Mozaiky Daniel Jäger.

 

autor: Daniel Jäger
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...