Tvůrčí prázdniny skladatelů. Zaposlouchejte se do vrcholných děl, která vznikala v lůně přírody

23. červenec 2023

Polední koncerty míří do lesů, hájů a na rozkvetlé louky, k jezerům, i do vysokých hor a předhůří. Do dřevěných domků, útulných vil, venkovských stavení i honosných lázní. Téma A lesy voněly! Tvůrčí prázdniny skladatelů mapuje aspoň některé z vrcholných skladeb, které vznikaly v lůně přírody a většinou o letních prázdninách těch skladatelů, kteří utíkali z dirigentských stupínků, pedagogických úvazků a postů hudebních ředitelů.

Čtěte také

Zavítáme do českých, moravských i slezských hvozdů za tvorbou Leoše Janáčka, Bedřicha Smetany nebo Bohuslava Martinů či Karla Ditterse. Podíváme se k jezerům do Švýcarska i Rakouska za velkými díly Richarda Strausse nebo Johannesa Brahmse i hodně na sever do Finska, do vily Ainola za Jeanem Sibeliem. Také na ukrajinsko–polskou hranici, kde kousek od Lvova komponoval Igor Stravinskij. Vydáme se za létem a dílem Antonína Dvořáka do amerického Spillwillu a za Karlem Husou do  krajiny nedaleko Ithaky v blízkosti Kanady, do Mariánských Lázní za Lohengrinem Richarda Wagnera, na zámky vystavěné v lůně přírody, kam byl pozýván G. F. Händel nebo Ludwig van Beethoven.

Uslyšíme světové orchestry, sólisty i ansámbly ve službách přírodou a prázdninovým bezčasím inspirovaných skladatelů. Hudbu léta vybírá a komentuje Renáta Spisarová.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.