Tvůrčí prázdniny skladatelů. Zaposlouchejte se do vrcholných děl, která vznikala v lůně přírody
Polední koncerty míří do lesů, hájů a na rozkvetlé louky, k jezerům, i do vysokých hor a předhůří. Do dřevěných domků, útulných vil, venkovských stavení i honosných lázní. Téma A lesy voněly! Tvůrčí prázdniny skladatelů mapuje aspoň některé z vrcholných skladeb, které vznikaly v lůně přírody a většinou o letních prázdninách těch skladatelů, kteří utíkali z dirigentských stupínků, pedagogických úvazků a postů hudebních ředitelů.
Čtěte také
Zavítáme do českých, moravských i slezských hvozdů za tvorbou Leoše Janáčka, Bedřicha Smetany nebo Bohuslava Martinů či Karla Ditterse. Podíváme se k jezerům do Švýcarska i Rakouska za velkými díly Richarda Strausse nebo Johannesa Brahmse i hodně na sever do Finska, do vily Ainola za Jeanem Sibeliem. Také na ukrajinsko–polskou hranici, kde kousek od Lvova komponoval Igor Stravinskij. Vydáme se za létem a dílem Antonína Dvořáka do amerického Spillwillu a za Karlem Husou do krajiny nedaleko Ithaky v blízkosti Kanady, do Mariánských Lázní za Lohengrinem Richarda Wagnera, na zámky vystavěné v lůně přírody, kam byl pozýván G. F. Händel nebo Ludwig van Beethoven.
Uslyšíme světové orchestry, sólisty i ansámbly ve službách přírodou a prázdninovým bezčasím inspirovaných skladatelů. Hudbu léta vybírá a komentuje Renáta Spisarová.
Související
-
Chrám nedokončený víc k nebi jásá. Poslechněte si hudbu a příběhy nedokončených děl skladatelů
Citát z básně Antonína Sovy je vetknut coby motto Poledních koncertů, které se věnují velmi specifickému segmentu klasického repertoáru. Nedokončeným skladbám.
-
Vydejte se za horskými velikány v Poledních koncertech Lukáše Hurníka
Sedmietapový výšlap k vrcholům geografickým i uměleckým. Připravil a uvádí šéfredaktor hudební stanice D-dur Lukáš Hurník.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.