Tvůrčí prázdniny skladatelů. Zaposlouchejte se do vrcholných děl, která vznikala v lůně přírody

23. červenec 2023

Polední koncerty míří do lesů, hájů a na rozkvetlé louky, k jezerům, i do vysokých hor a předhůří. Do dřevěných domků, útulných vil, venkovských stavení i honosných lázní. Téma A lesy voněly! Tvůrčí prázdniny skladatelů mapuje aspoň některé z vrcholných skladeb, které vznikaly v lůně přírody a většinou o letních prázdninách těch skladatelů, kteří utíkali z dirigentských stupínků, pedagogických úvazků a postů hudebních ředitelů.

Čtěte také

Zavítáme do českých, moravských i slezských hvozdů za tvorbou Leoše Janáčka, Bedřicha Smetany nebo Bohuslava Martinů či Karla Ditterse. Podíváme se k jezerům do Švýcarska i Rakouska za velkými díly Richarda Strausse nebo Johannesa Brahmse i hodně na sever do Finska, do vily Ainola za Jeanem Sibeliem. Také na ukrajinsko–polskou hranici, kde kousek od Lvova komponoval Igor Stravinskij. Vydáme se za létem a dílem Antonína Dvořáka do amerického Spillwillu a za Karlem Husou do  krajiny nedaleko Ithaky v blízkosti Kanady, do Mariánských Lázní za Lohengrinem Richarda Wagnera, na zámky vystavěné v lůně přírody, kam byl pozýván G. F. Händel nebo Ludwig van Beethoven.

Uslyšíme světové orchestry, sólisty i ansámbly ve službách přírodou a prázdninovým bezčasím inspirovaných skladatelů. Hudbu léta vybírá a komentuje Renáta Spisarová.

Spustit audio

Související