Triumf superprodukcí. Nejlepší audioknihou roku 2021 je dokumentární audio-rekonstrukce Agent

12. květen 2022

Hlavní cenu ankety Audiokniha roku 2021 si coby absolutní vítěz odnesla „superprodukce“ Audiotéky nazvaná Agent, která získala i ocenění v kategorii dramatizace a nejlepší zvukový design. A s trofejemi tak další médium definitivně opanoval divadelní a filmový režisér Jiří Havelka.

Když po divadelní hře vznikl nejprve film Vlastníci a pak i audiokniha, která získala cenu Audiokniha roku 2020 v kategorii dramatizace, ukázala se tím dosud nevyšlapaná cesta, po které se distributor, ale i producent digitálního obsahu Audiotéka rozhodl vydat. S režisérem Jiřím Havelkou se chopil dalšího vděčného tématu v podobě vraždy Alexandra Litviněnka a s výsledným tvarem ‒ úderně pojmenovaným Agent ‒ úspěšně ovládl i další udílení audioknižních cen. Na paty mu navíc jak u hlavní ceny, tak ve „vlastní“ kategorii šlapala další superprodukce Anima téhož vydavatele. Porotu tentokrát kreativní a dramatické zpracování se známými herci oslovilo více než klasická nebo i vícehlasá četba.

Čtěte také

„Agent je dramatizovaný titul, který je pojatý věcně a je velmi napínavý. Porota ocenila práci s napětím i s bohatými zvukovými efekty, celkově se jedná o tak komplexní ztvárnění na tak vysoké úrovni, že ho prakticky nešlo neocenit,uvedl Tomáš Macháček, předseda poroty ankety Audiokniha roku 2021.

I v kategorii vícehlasé četby ovšem zazářil další počin Audiotéky a to Bulgakovova klasika Mistr a Markétka. Co se ovšem samotné četby týče, vítězné tituly se nepřekrývaly s oceněnými interprety. Zatímco coby jednohlasá četba na vavříny dosáhl rozsáhlý román Jaroslava Rudiše Winterbergova poslední cesta v podání Pavla Baťka a v režii Michala Bureše, nejlepším interpretem se stal Lukáš Hlavica za svůj výkon ve sci-fi Spasitel. A nejlepší interpretkou se stala Zuzana Slavíková, vypravěčka zpracování románu Radky Denemarkové Peníze od Hitlera.

Zuzana Slavíková

„Nejtěsnější hlasování bylo v kategorii interpretky, kde vyhrála Zuzana Slavíková za titul Peníze od Hitlera o pouhý bod před Danou Černou za Hlas kukačky a ta byla opět jen o bod před Simonou Postlerovou za Cunninghamovy Hodiny – to myslím, že se v historii cen nikdy nestalo. Naopak poměrně jasné to bylo v sekci Mimo kategorie, kde už od začátku poměrně evidentně vedla audiokniha Svědectví o životě v KLDR Niny Špitálníkové, prozradil předseda poroty Tomáš Macháček.

V roce 2021 vyšlo 579 nových audio titulů, což vykazuje téměř 30% nárůst vydaných novinek oproti předcházejícímu roku. Přitom ještě v posledním roce před covidovou pandemií vyšlo 418 novinek – nárůst trhu tedy navzdory okolnostem pokračuje.

Viktor Preiss získal Zvláštní cenu AVA za mimořádný přínos

AUDIOKNIHA ROKU 2021

 • Audiokniha roku – absolutní vítěz: Agent (Audiotéka)
 • Nejlepší interpret: Lukáš Hlavica (Spasitel) / Témbr (EMG)
 • Nejlepší interpretka: Zuzana Slavíková (Peníze od Hitlera) / Témbr (EMG)
 • Nejlepší audiokniha – jednohlasá četba: Winterbergova poslední cesta / OneHotBook
 • Nejlepší audiokniha – vícehlasá četba: Mistr a Markétka / Audiotéka
 • Nejlepší audiokniha – dramatizace: Agent / Audiotéka                
 • Nejlepší audiokniha pro děti a mládež: Warren XIII. a Vševidoucí oko / Tympanum                
 • Nejlepší audiokniha – mluvené slovo mimo kategorie: Svědectví o životě v KLDR / OneHotBook                   
 • Nejlepší audiokniha – zvukový design: Agent / Audiotéka                         
 • Cena posluchačů: Odovzdávanie ohňa/ Publixing
 • Zvláštní cena AVA za mimořádný přínos: Viktor Preiss       
Spustit audio

Související