Třináctý zlomený

30. květen 2006

Už po třinácté se pražská Divadelní fakulta AMU změnila v mraveniště. Letošní mravenci byli k rozpoznání podle jasně žluté podkolenky navlečené různě na těle, málem mohl být zapsán jeden rekord a na zahájení se objevil orchestr. Během hektických čtyř dní bylo ke zhlédnutí dvanáct studentských inscenací z brněnské JAMU, bratislavské VŠMU, banskobystrické AKU (poprvé) a hostitelské AMU. Třináctý ročník festivalu ZLOMVAZ.

Prodloužený víkend na konci letního semestru již tradičně patří festivalu, který se vyznačuje nespavostí, nápaditostí a přepracovanými studenty produkce. Ačkoliv atmosféra je nezaměnitelná s jakýmkoli jiným festivalem, každý ročník přináší své novinky. Zatímco vloni se lovil mamut a studenti vnikli do Švandova divadla na Smíchově, letos se konal Zážitkový den a festival neopouštěl budovu DAMU, čemuž byl přizpůsoben dokonce i tradiční fotbalový zápas, pro foyer divadla proměněn ve stolní fotbálek. (Hrálo se v Divadle DISK, menším prostoru Řetízek a v úplně nejmenších učebnách, kde divákům mnohdy hrozilo ušlapání.)

Utrpení knížete Sternenhocha

Úplnou novinkou byl Zážitkový den. K osobité oslavě šedesátého výročí založení AMU studenti dostali příležitost oživit školní budovu malými performancemi a aktivitami, mezi nimiž po celý 19. květen cyklovali návštěvníci. Byli jsme vpuštěni do akademického sklepa, výtvarných ateliérů i do pánských šaten, kde se odehrával nejkontroverznější a nejnavštěvovanější díl Zážitkového dne, Plyšové porno. K zažití byly interaktivní projekce, infantilní hry, malá představení, instalace a exhibice, v podzemí z karet věštila dvouhlavá cikánka. Na závěr Zážitkového dne proběhl pokus o rekord - nashromáždit na jedno místo co nejvíce lidí ozdobených žlutou ponožkou. Ale jak píše festivalový časopis Obratel, "nepodařilo se překonat ani stonožku".

Časopis Obratel, v jehož redakci po nocích zasedá tým studentů psavějších oborů spojených s divadlem, také prodělal změnu - byl tentokrát průběžně k přečtení pouze na internetu, čímž se stal módnějším a pohotovějším. Proslýchá se, že letos se dokonce obešel bez šéfredaktora.

Koncert kapely Psychonaut

Kromě zmíněného fotbálku se v rámci off-programu uskutečnil velký koncert kapely Psychonaut a půlnoční show skupiny Fekete Seretlek (složené z absolventů a posluchačů DAMU), která si přivedla početný tým pomocníků na místě vytvářejících zázračné vizuální efekty (na konec kolem oken proletěl dvoumetrový drak, srše oheň). Takzvaný "off-off-program", tedy epilogy jednotlivých nabitých dní, probíhal v přeplněné festivalové hospůdce Krásný ztráty.

Přes všechnu náklonnost ke Zlomvazu nutno říci, že letošní ročník byl ve srovnání s předchozími poněkud ospalý, a ani na jevištích se mnoho perel nezaskvělo. Osobně mě nejvíce potěšilo "Utrpení knížete Sternenhocha", groteskní molitanová příšernost zrozená na Katedře alternativního a loutkového divadla DAMU, v režii Petry Tejnorové. (Inscenace obdržela cenu děkanky DAMU, doc. Markéty Kočvarové-Schartové, za imaginaci.) Cena časopisu Reflex za nejlepší herecký výkon tentokrát odcestovala do Bratislavy s Ĺubomírem Bukovým za inscenaci "Řečičky", zábavnému, a přitom existenciálnímu sledu poskoitálních situací a hovorů. Diváci se svou cenou rozhodli odměnit "novou Diskovou společenskou hru" "Člověče, zkus to!".

Ačkoliv festival skončil, doporučuji nahlédnout na stránky www.zlomvaz.cz, které jej umožňují prožít ze záznamu, a navíc jsou pěkně žluté. Z narážek zasvěcených je možné se domnívat, že napřesrok by se Zlomvaz mohl přestěhovat kamsi do lesů a luk a na stráň, tedy uvidíme.

autor: Zuzana Malá
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser