Tři dějství, dva poločasy: Trpká komedie Zoltána Egressyho z fotbalové šatny

10. listopad 2016
Hra pro tento večer

Aféry českého fotbalu plní často nejen sportovní rubriky médií. Maďarský spisovatel a dramatik Zoltán Egressy tak daleko nemíří, přesto jeho tragikomedie Špenát, pečené brambory ukazuje mnohé problematické stránky oblíbeného sportu i jeho aktérů v pruhovaných dresech.

„Sport je vynikající základní dramatická situace a fotbal obzvlášť. Když jsem jednou chtěl napsat hru vyloženě pro tři postavy, začal jsem hledat prostředí. Situaci, kde by spolu byli zavřeni tři lidé. Odkud nemůžou odejít ať se děje cokoliv, protože je něco spojuje. Nějaký úkol, společná věc. Nemusel jsem dlouho přemýšlet, napadl mě fotbal, společná šatna, tři rozhodčí. Uzavřenost je už sama o sobě základní dramatickou situací a nemožnost úniku je zas situace komická,“ říká Zoltán Egressy.

Čtěte také: Herman Melville: Bílá velryba

Zoltán Egressy se narodil v roce 1967 v Budapešti, vystudoval literaturu a historii. Debutoval sbírkou poezie, ale proslulost mu přinesla jeho první uvedená hra Portugálie, bizarní obraz venkovského života, kde naděje spočívá v umění přežít. Podle této hry byl v Maďarsku natočen film a v Polsku televizní inscenace. Byla přeložena kromě jiného do němčiny, angličtiny, polštiny a také češtiny. Objevila se na několika českých scénách, například v pražském Činoherním klubu nebo v Moravsko-slezkém národním divadle v Ostravě. Jihlavské divadlo nastudovalo jeho další hru Modrá, modrá, modrá.

Egressy o sobě tvrdí, že má rád fotbal, opékané brambory a romány Josého Saramanga. Divadlu se nevyhne ani v soukromí, jeho manželka je totiž herečka. O divadle Egressy říká: „V divadle mám rád, když je slyšet velký řehot a také velké ticho. Proto mám tak rád tragikomedie.“

<hr>

Překlad: Tatiana DimitrovováDramaturgie: Jana PaterováRežie: Karla Sturmová-ŠtaubertováZvuk: Tomáš GsölhoferZáznam a střih: Jitka KundrumováHudební a zvuková spolupráce: Josef PlechatýProdukce: Dagmar PodlešákováOsoby a obsazení: Hlavní rozhodčí (Vašek): Pavel Kikinčuk1. pomezní ( Mejdlo): Otakar Brousek ml.2. pomezní ( Básník): Radek HolubDále hrají: Petr Šplíchal, Vladimír Rusko, Josef Plechatý, Jiří Litoš, Tomáš Pergl a Vladimír Gromov.

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.