Třetí odboj: od Dubčeka k Havlovi

30. červen 2015

Protikomunistické aktivity a komunistický teror od pražského jara po sametovou revoluci Pražské jaro, sovětská okupace a normalizace - to jsou klíčové pojmy, které do značné míry vyjadřují druhou etapu protikomunistického odboje i komunistického útlaku.

Iluze druhé poloviny šedesátých let, včetně té hlavní nazývané "socialismus s lidskou tváří", uvedly na pravou míru sovětské tanky. K likvidaci dosti aktivní a různorodé občanské společnosti let 1968/69 přispěl paradoxně i - náležitě přikrmovaný - strach z návratu krvavých padesátých let, posílený svědectvími a dokumenty publikovanými v období pražského jara.

Přesto měla i dvacetiletá normalizace své zásadní momenty spodní proudy: vznik a fungování disentu, utváření samizdatu a dalších různorodých nezávislých akcí, iniciativ a subkultur. To vše navíc provázelo rozšíření, proměnění a prohloubení exilových aktivit. Tyto procesy se protnuly se zahraničně-politickými faktory a přes masové demonstrace z let 1988-89 vedly k pádu komunistického totalitního režimu. V pořadu zazní archivní nahrávky Českého rozhlasu, RFE i BBC.

autor: Pavel Hlavatý
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?