Třetí odboj: od Dubčeka k Havlovi
Protikomunistické aktivity a komunistický teror od pražského jara po sametovou revoluci Pražské jaro, sovětská okupace a normalizace - to jsou klíčové pojmy, které do značné míry vyjadřují druhou etapu protikomunistického odboje i komunistického útlaku.
Iluze druhé poloviny šedesátých let, včetně té hlavní nazývané "socialismus s lidskou tváří", uvedly na pravou míru sovětské tanky. K likvidaci dosti aktivní a různorodé občanské společnosti let 1968/69 přispěl paradoxně i - náležitě přikrmovaný - strach z návratu krvavých padesátých let, posílený svědectvími a dokumenty publikovanými v období pražského jara.
Přesto měla i dvacetiletá normalizace své zásadní momenty spodní proudy: vznik a fungování disentu, utváření samizdatu a dalších různorodých nezávislých akcí, iniciativ a subkultur. To vše navíc provázelo rozšíření, proměnění a prohloubení exilových aktivit. Tyto procesy se protnuly se zahraničně-politickými faktory a přes masové demonstrace z let 1988-89 vedly k pádu komunistického totalitního režimu. V pořadu zazní archivní nahrávky Českého rozhlasu, RFE i BBC.
Nejposlouchanější
-
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
Alois Jirásek: Lucerna. Pohádka nejen o tvrdohlavém mlynáři a jeho milované Haničce
-
Michail Bulgakov: Pilát Pontský. Osudný den v životě římského prokurátora
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.