Tōru Takemitsu: Nalaďte si dvoudílné Futurissimo o významném japonském skladateli

15. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Japonský skladatel Tōru Takemitsu
0:00
/
0:00

„Na zahradách mám rád, že nevylučují lidi, každý je v nich vítán. I hudba by měla být taková. Skládám zahrady pomocí své hudby.“

Japonský skladatel Tōru Takemitsu by 8. října roku 2020 oslavil 90. narozeniny. Pojďme si společně se skladatelem Ondřejem Štochlem připomenout osobnost umělce, který ve své tvorbě spojil západní hudební tradici s tou japonskou jedinečným, komplexním způsobem. Jeho skladby kombinují zvuk evropského orchestru, impresionistické harmonie a japonské vnímání času, ticha a formy, ve které není ani tak důležitý celek, jako jednotlivá zastavení, jednotlivé momenty.

Čtěte také

Sám připodobňoval své skladby k japonským zahradám, ve kterých se často procházel. Je v nich něco stabilního a neměnného, například kameny uspořádané do jistého vzorce. Je v nich ale také spousta pomíjivého a nezachytitelného. Vítr opírající se do okvětních lístků sakur, ptáci hnízdící ve větvích.

První část Futurissima je věnována Takemitsu pozdější tvorbě, pro kterou je dnes na západě znám především. Pestrá orchestrální paleta barev se odráží v jeho koncertních skladbách i ve filmových partiturách, pro které je dobře znám mezi filmovými fanoušky.

Druhá část patří Takemitsu ranější tvorbě a skladbám pro sólové nástroje. Vedle klavíru a harfy je to také kytara. Skladby, které pro ni napsal, se počítají mezi ty nejdůležitější v rámci kytarového repertoáru.

autor: Jiří Slabihoudek
Spustit audio