Tommaso Landolfi: Zatmění, Sklepní brouk. Dvě povídky pozoruhodného italského spisovatele

14. květen 2023

Pozorování zatmění Slunce s dlouhovlasou Giovannou a osamělý muž sledující v prázdném domě na podlaze malou berušku. Premiéru dvou emotivně fantaskních příběhů solitéra italské literatury z knižního výboru Rozprava o vyšších systémech aneb Švábí moře v překladu Anny Kareninové poslouchejte po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkuje: Pavel Čeněk Vaculík
Připravil: Dominik Mačas
Překlad: Anna Kareninová
Režie: Radim Nejedlý
Premiéra: 14. 5. 2023
Natočeno v brněnském studiu Českého rozhlasu.

Spisovatel Tommaso Landolfi (1908–1979) je v Čechách dosud málo známý autor. V jeho díle je patrná náklonost ke všemu nevysvětlitelnému, záhadnému, bizarnímu a grotesknímu. I v kontextu italské literatury je obtížně zařaditelný, zůstává svůj mimo literární skupiny a proudy, stranou literárního provozu. Landolfi kolem sebe šířil aureolu extravagantního autora. Odmítal dávat rozhovory a neměl příliš rád literárněvědné rozbory svého díla. Zato miloval noční život a jeho velkou vášní byla ruleta.

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...