Tomáš Syrovátka: Štít

03673398.jpeg

Slavná spisovatelka se vrací do svého rodiště, aby po mnoha letech zdolala nejenom obtížný horský vrchol.

Poslouchejte na Vltavě 26. července 2016 ve 21:30. Po odvysílání se hra objeví také na stránce Hry a četba. Zůstane tam až do pondělí 1. srpna 2016.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Slavná spisovatelka Hannah Stachová – protagonistka dramatu Tomáše Syrovátky Štít – se vrací do svého rodiště kdesi na úpatí Alp, aby po mnoha letech zdolala obávaný horský vrchol. Osamělý vysokohorský výstup autorky proslulé „surovými příběhy o ženách“ se odehrává v kontrastu s faktem, že už pouhá její přítomnost není místními lidmi vnímána pozitivně. Jakožto nevítaná osoba přitahuje značnou pozornost a nechtěně se stane svědkem a nedobrovolným aktérem událostí, o jakých obvykle píše ve svých knihách.

00152696.jpeg

Syrovátkova hra, oceněná třetím místem v dramatické soutěži Cen Alfréda Radoka za rok 2005, líčí dilema ženy, jejíž život, ačkoliv je výlučný kontroverzní tvorbou a vůbec profesí literátky, jako by není možné naplnit také obyčejnými lidskými potřebami. Osamělost a únava, věčný boj s nepochopením, to jsou motivy, které ženou Stachovou možná k poslednímu výstupu na štít, v kraji, který vyvolává příliš mnoho vzpomínek na minulost.

Tomáš Syrovátka(1976) je absolvent oboru Teorie a dějiny divadla na Filozofické fakultě v Brně. Už v průběhu studia působil jako dramaturg Divadla F. X. Šaldy v Liberci, kde vytvořil několik dramatizací např. Tři muži ve člunu, Satiry aneb Zmizení Píseckého. Je podepsán pod úspěšným oceněním na Pražském divadelním festivalu německého jazyka za českou premiéru Arabské noci (Cena MAX 2004). Působil ve Středočeském divadle Kladno a ve Východočeském divadle Pardubice – zde byl autorem námětu a textu k titulu Utíkej, Váňo, utíkej! aneb Velká divadelní steeplechase, nebo spoluautorem dramatizace Liška v kurníku aneb Pan ministr v Kmínovicích. Od roku 2012 je znovu v angažmá Divadla F. X. Šaldy, pro které napsal původní hru Erotikon doktora Š. Pro Naivní divadlo Liberec zdramatizoval Pohádku o Raškovi, dramaturgicky spolupracuje např. s Divadlem Na Prádle a s Divadlem Na Fidlovačce, píše odborné články např. pro Svět a divadlo.

02454459.jpeg

Pro Český rozhlas napsal – kromě svého debutu Štít z roku 2009, monodrama Sen divadelního ředitele (2012) a drama Heinrich a Henrietta (2012).


Osoby a obsazení: Hannah Stachová (Ivana Valešová), Joachim Fehler (Ondřej Mikulášek), Farář (Michal Bumbálek), Keller (Erik Pardus), Marie Raupachová (Simona Peková), Ingrid Raupachová (Petra Hřebíčková), Katrin Kellerová (Marie Vančurová)

Autor: Tomáš SyrovátkaDramaturgie: Hana HložkováRežie: Hana MikoláškováZvukový mistr: Lukáš Dolejší

Natočeno v Českém rozhlase Brno v roce 2009.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba