Tom Rob Smith: Dítě č. 44 (2/2)

Píše se únor 1953. Do Stalinovy smrti zbývá zhruba měsíc. Zločinnost v zemi sovětů oficiálně neexistuje a tak v pátrání po sériovém vrahovi jsou největším nebezpečím vlastní kolegové. On-line k poslechu do středy 14. prosince 2016.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Tom Rob Smith, po matce Švéd, po otci Angličan, se narodil v roce 1979. Studoval na univerzitě v Cambridgi a jako stipendista v Itálii. Po studiích se živil psaním a editováním scénářů. Jeho první román, Dítě č. 44, publikovaný v roce 2008, byl inspirován skutečným případem sériového vraha Andreje Čikatyla. Debut svému autorovi vynesl nominaci na prestižní Man Bookerovu cenu a byl přeložen do 36 jazyků.

Filmová práva si zajistil Ridley Scott. K hrdinům své prvotiny se Smith vrátil v knize Utajovaný projev. Žánru zůstal věrný i ve své poslední knize Agent 6.

Píše se únor 1953. Do Stalinovi smrti zbývá zhruba měsíc. Lva Stěpanoviče Děmidova, bývalého vojáka, nyní příslušníka tajné policie požádá jeho přítel, aby znovu otevřel případ úmrtí jeho syna. Nevěří totiž, že šlo o nehodu. Děmidov je po počátečních pochybách stále více přesvědčen, že je na stopě sériového vraha. Jenže zločinnost v zemi sovětů vlastně neexistuje a tak se dostává do stále větších profesních i osobních potíží. Díky reálným konotacím nabízí román kromě strhujícího kriminálního příběhu i děsivý obraz diktatury.


Osoby a obsazení: Lev Děmidov (Martin Myšička), Raisa Děmidovová (Dana Černá), Vasilij (David Novotný), Fjodor (Lukáš Hlavica), Brodskij (Jan Hartl), matka Lva (Růžena Merunková), otec Lva (Stanislav Zindulka), Zina (Miroslava Pleštilová), Zarubin (Ivan Řezáč), děda (Jaroslav Kepka), stařena (Luba Skořepová), Galina (Helga Čočková), Kuzmin (Jan Novotný), Chvostov (Miroslav Táborský), Zinoněv (Stanislav Majer), příslušník (Lukáš Příkazký), vypravěč (Jan Vlasák) a další

Autor: Tom Rob Smith Překlad: Josef HanzlíkDramatizace: Šárka KoskováDramaturgie: Jana PaterováHudba: Petr MandelRežie: Dimitrij Dudík

Natočeno v roce 2011.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba