Jste zde

Thomas Wolfe: K domovu se dívej, anděle (5/10)

03561796.jpeg

Literární zpověď předčasně zesnulého spisovatele má své pevné místo v moderní americké literatuře.

Poslouchejte na Vltavě od 4. února 2016 vždy v 18:30. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne. On-line do neděle 14. února 2016.


Mladý autor Thomas Wolfe (1900–1938) svůj „příběh zasutého života“ dokončil již v roce 1929. Tato prozaická prvotina, bořící ve své době dosavadní literární tradice, zastínila všechna jeho následující díla. Do češtiny byla kniha přeložena Zdeňkem Vančurou a Vladimírem Vendyšem a dočkala se u nás díky zájmu čtenářů několika vydání.

Jde o velmi otevřenou, citlivou zpověď mimořádného vypravěče, která dává při až impresionistickém podání osobních prožitků čtenáři nahlédnout do atmosféry americké společnosti prostřednictvím osudů jedné rodiny. Ústřední autobiografickou postavou románu je dospívající, přemoudřelý a zároveň naivní chlapec Evžen Gant, nejmladší ze šesti dětí bohémsky živočišného kameníka Olivera a racionálně ziskuchtivé podnikatelky Elizy. Ten prožívá uprostřed napjatých poměrů v rodině i ve vztahu k okolnímu světu hluboký pocit osamělosti a nepochopení.

03561797.jpeg

Čte: Jan Vlasák

Autor: Thomas Wolfe Připravil: Jiří LangerRežie: Luboš Koníř

Natočeno v Českých Budějovicích.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a literatura