Théophile Gautier: Mrtvá milenka. Příběh o lásce až za hrob

21. leden 2021

Mladý kněz se zamiluje do spanilé šlechtičny, která má díky své přízračné kráse mnoho nápadníků. Za její půvabnou tváří se ale skrývá děsivé tajemství... Poslechněte si povídku z knihy Rej upírů francouzského spisovatele Théophila Gautiera. Najdete ji on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkují: Luděk Eliáš, Zora Rozsypalová
Připravila: Oldřiška Vašková
Překlad: Josef Petráš
Režie: Věra Pražáková
Natočeno: v ostravském studiu Českého rozhlasu v roce 1992

Théophile Gautier (1811–1872) byl francouzský spisovatel, dramatik, básník a kritik. Svou tvorbou se řadí k druhé generaci francouzských romantiků. Jednou z jeho nejznámějších próz je román Kapitán Fracasse (1863), v němž zachycuje příhody zchudlého šlechtice a potulných komediantů. Psal rovněž cestopisy (Italia, 1852, Cesta do Ruska, 1866) a historické a fantastické povídky. K vrcholům jeho básnického díla patří sbírka Emaily a kameje (1852). Gautier se věnoval též novinářské práci a psal baletní libreta. Zemřel v roce 1872 v Neuilly-sur-Seine a byl pochován na pařížském hřbitově Montmartre.

Povídka Mrtvá milenka vyšla poprvé v roce 1836, rozhlasovou podobu získala v roce 1992.

autoři: Oldřiška Vašková , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...