Theodore Dreiser: Americká tragédie

03566120.jpeg

Hlavní hrdina ve své cestě za životním úspěchem doslova obětuje svoji první lásku. Dvoudílné zpracování klasického díla americké literatury.

Poslouchejte na Vltavě 13. a 20. února 2016 vždy ve 14:00. Po odvysílání se oba díly hry objeví také na stránce Hry a literatura. První tam zůstane až do pátku 19., druhý do pátku 26. února 2016.


Hlavním hrdinou slavného románu Americká tragédie je mladík Clyde Griffiths, který své kariéře obětuje svou první lásku a rozhodne se ke zločinu. Nakonec se stává sám obětí soudní mašinérie.

Prozaické dílo amerického spisovatele Theodora Dreisera (1871-1945) ovlivnilo studium sociologie a novinářské začátky. V dobovém tisku také našel námět pro svůj dvoudílný román Americká tragédie, který vydal v roce 1925. Seznámil se s případem Chestera Gilleta, který utopil svou přítelkyni Grácii Brownovou, byl souzen pro vraždu a popraven. Za své novinářské praxe si Theodore Dreiser všiml shodných okolností hned v několika amerických trestních případech, ve kterých se ctižádostivý mladý muž zbavil obtížné milenky, která mu ztěžovala cestu k úspěchu. Jako člen komunistické strany se zájmem o sociální politiku dával Dreiser vedle individuálního morálního selhání pachatelů vinu celé americké společnosti, která nade vše cenila úspěch, ať byl dosažen jakkoliv.

Hlavní hrdina Americké tragédie Clyde Griffiths se chce vyšvihnout z nepříznivých rodinných poměrů, je synem chudého pouličního kazatele. Uchází se o místo v továrně svého bohatého strýce, kde se seznámí s mladou dívkou Robertou Aldenovou. Zamiluje se do ní, zanedlouho čekají dítě, mezitím však Clyde vycítí příležitost oženit se s bohatou milionářskou dcerou Sandrou Finchleyovou. Možnosti povznést se definitivně nad poměry, ze kterých vzešel, nedokáže Clyde odolat. Zbaví se těhotné milenky, počíná si však velmi neobratně, brzy je odhalen, souzen a popraven.

02428557.jpeg

Osoby a obsazení: Clydův průvodce (Viktor Preiss), Clyde Griffiths (Svatopluk Skopal), Roberta Aldenová (Helena Friedrichová), Sondra Finchleyová (Jarmila Švehlová), Samuel Griffiths (Rudolf Hrušínský), paní Griffithsová (Jiřina Petrovická), Gilbert Griffiths (Pavel Soukup), Bella Griffithsová (Milena Steinmasslová), Squires (Oldřich Janovský), poslíček (Marcel Rošetzký), Whiggam (Bohumil Švarc), Kemerer (Zdeněk Ornest), lékař (Petr Pelzer) a hostinský (Oldřich Vlach)

Autor/ka: Překlad:Rozhlasová úprava:Připravil/a:Dramaturgie:Hudba:Režie:

Natočeno v roce 1986.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a literatura

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby