Theodor Mojžíš, filmový a televizní dokumentarista

03361035.jpeg
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03361035.jpeg

Poslední dubnový pátek navštívil Telefonotéku scenárista, režisér a dokumentarista Theodor Mojžíš.

Hosté Telefonotéky, na které se můžete těšit.

Rodák z Prostějova (*1952), který se přes učitelskou dráhu a práci v audiovizuálním centru oděvního průmyslu dostal až k natáčení dokumentárních filmů.

Aktuálně Česká televize odvysílala portrét sochaře Ivana Theimera, který Theodor Mojžíš natočil. Kde čerpá témata pro své filmy? Prý z ulice, ve které žije. Proč natáčí? Pro pocit, že může něco sdělit.

Rád poznává lidi, kteří za sebou ve svém životě zanechávají výraznou stopu. Ať jsou to sportovci (Raška, Změlík, Daler), architekti (Kotěra, Hoffman, Olbrich a další), filozofové (Wittgenstein, Husserl, Patočka), v neposlední řadě umělci (Theimer, Ranný) nebo významné osobnosti vědy (Pomahač, Wichterle atp.).

Dokumenty většinou realizuje v koprodukci s Českou televizí v Praze. Jsou to většinou příběhy lidí, kteří přesáhli hranice regionu i rodné země.

Ivan Theimer inspiruje nejen dílem, on je zajímavou a do jisté míry neopakovatelnou osobností.

Vlastní natáčení trvalo od srpna roku 2013 do června 2014. Zhruba půl roku předtím trvala příprava celého projektu a dalšího půl roku po natáčení zabraly postprodukční práce.

Celkem se točilo 28 natáčecích dní a k tomu ještě asi deset cestovních dní. Točilo se ve Franciii, Itálii, Německu a v České republice, na více než třiceti lokalitách. Měl jediné zásadní přání. Nechtěl hovořit o své práci u svých děl. To prosazoval vehementně.

Ivan Theimer je velmi pracovně vytížený. Je to člověk, který se pohybuje a realizuje svá díla ve velkém teritoriu. Z tohoto důvodu se občas měnily termíny natáčení a bylo značně obtížné sladit časové možnosti štábu i autora.

Ve snímku jsou velmi časté změny prostředí, nálad, vystupuje zde řada lidí v několika jazycích. Toto vše provázat a přitom hlavní postavě neublížit, ale také ji neidealizovat.

Archiv odvysílaných pořadů.