Thad Jones a Mel Lewis na bigbandové scéně

Místo posledního odpočinku kornetisty Thada Jonese

Před padesáti lety 28. dubna vznikl záznam koncertu orchestru kornetisty Thada Jonese a bubeníka Mela Lewise v proslulém newyorském klubu Village Vanguard.

Ten byl po vydání na LP desce nominován na cenu Grammy za Nejlepší instrumentální orchestrální jazzové album roku 1967. Orchestr vznikl v roce 1965 a ovládal bigbandovou scénu let sedmdesátých. Jeho zakladatelé měli už za sebou zkušenosti z významných poválečných swingových orchestrů.

Trumpetista Thad Jones pochází ze tří slavných jazzových bratrů – jedním byl pianista Hank Jones, druhým bubeník Elvin Jones. Před vznikem vlastního bandu hrával v orchestrech Charlieho Minguse a Counta Basieho.

Druhý kapelník a spoluzakladatel – bubeník Mel Lewis, hrával s různými big bandy už od patnácti let, jeden čas byl také u Stana Kentona. Orchestra Thada Jonese a Mela Lewise hrával od února 1966 každé pondělí v noci ve Village Vanguard a v půli 80. let se dokonce po tomto klubu přejmenoval na Vanguard Jazz Orchestra.

Tento slavný big band působí dodnes, přestože jeho zakladatelé už opustili svou pozemskou dráhu: Thad Jones zemřel v roce 1986 a Mel Lewis v roce 1990. The Vanguard Jazz Orchestra u nás vystoupil zatím jen jednou – v květnu roku 2008 v rámci koncertního cyklu Jazz na pražském Hradě.