Tereza Verecká: Divná věc, divná věc

02699087.jpeg

Již podruhé se mohou příznivci současných rozhlasových her mladých autorů setkat s tvorbou Terezy Verecké (1985). Poslední srpnovou neděli uvede Čajovna inscenaci její původní rozhlasové hry nazvané Divná věc, divná věc. Další premiéru z řady Her a dokumentů nové generace vysíláme v neděli 26. srpna opd 19.00.

Tereza Verecká je absolventkou oboru Tvorba textu a scénáře na Konzervatoři a VOŠ Jaroslava Ježka a nyní studuje třetím rokem na DAMU činoherní dramaturgii. Publikovala v poetickém almanachu Různobježky; je držitelkou Literární ceny Vladimíra Vokolka za rok 2008 v kategorii básníků do 24 let. Aktivně se věnuje také tvorbě písňových textů a jejich překladům. V září 2009 byla v rámci cyklu Hry a dokumenty nové generace uvedena její hra V pasti v režii Martina Tichého.

"Tragikomedie s výraznými groteskními prvky", jak sama autorka žánrově přibližuje svůj text Divná věc, divná věc, zavede posluchače na rušné nádraží ve velkém městě. I sem doléhají nároky doby včetně tlaku na zvýšení úspěšnosti na trhu práce, a tak je také metař Tomek se svými kolegy povinen absolvovat kurz počítačové gramotnosti. Skrze kuriózní mnohdy absurdní situace postihuje Tereza Verecká i kruté paradoxy, které naše současnost vytváří.

Hru nastudovala režisérka Kateřina Dušková s Jaroslavem Achabem Haidlerem v hlavní roli. Dále účinkují Zuzana Onufráková, Svatopluk Skopal, Marie Spurná, David Punčochář, Leoš Noha, Andrea Elsnerová, Lukáš Hlavica a další. Zvukově spolupracovali Matouš Godík a Tomáš Gsöllhofer.