Tereza Nvotová: Film je nástrojem, jak říct věci nahlas

Tereza Nvotová
Tereza Nvotová

Dnešním dnem vstupuje do kin její celovečerní dokumentární film Mečiar, s odstupem reflektující porevoluční politickou etapu Slovenska. Film jako takový však není jen historizujícím snímkem, ale snaží se nahlížet národní dějiny v kontextu osobního příběhu autorky i současné situace.

Jakožto režisér filmu máte unikátní příležitost: Lidé si zaplatí za to, aby hodinu a půl seděli v potemnělé místnosti, mlčeli a pozorně vnímali to, co jim chcete říct. Díky tomu si myslím, že je škoda toho nevyužít a skutečně se snažit artikulovat podstatné otázky i problémy.

Tereza Nvotová v loňském roce natočila i svůj celovečerní hraný debut s názvem Špína, který tematizuje sexuální násilí páchané na ženách. Oba dva její snímky jsou nominovány na cenu Český lev, jejichž udílení proběhne tuto sobotu v pražském Rudolfinu.

K natočení filmu Mečiar mě vedla má osobní frustrace ze současné podoby slovenské společnosti, stejně jako potřeba porozumět jejím kořenům, které jsem byla schopna vnímat v dětském věku velmi matně.

Korupce, nesnášenlivost, organizovaný zločin. Do kin přichází smutně aktuální Mečiar

Z dokumentu Mečiar

Únos syna prezidenta, hádky blízkých lidí i organizovaný zločin propojený do politických sfér… Tohle všechno, a mnohem víc, ukazuje celovečerní dokument Terezy Nvotové Mečiar.

"Přiznám se, že filmové ceny beru spíše pragmaticky. Mají smysl v tom, že vás legitimizují na filmovém trhu a pomáhají tak získat prostředky na další film. Osobně je pro mě však mnohem podstatnější, jakou diskusi mé filmy vzbuzují, než kolik cen posbírají," říká režisérka.

S Terezou Nvotovou jsem mluvil o zmiňovaných filmech, roli režiséra i osobním zázemí spjatým s její tvorbou.