Terapie města je hlavní téma letošního festivalu m³ / Umění v prostoru
Festival m³ / Umění v prostoru je založený na interakci umění a veřejného prostoru a nabízí různé pohledy na proměny městské krajiny, letos festival prorostl Prahu 6 a 7.
Festival m³ / Umění v prostoru se odehrává na území Prahy 6 a 7 až do konce září. Na festivalovém webu je podrobný program a festivalová mapka.
Festival m³ / Umění v prostoru se každý rok uskuteční v jiné pražské čtvrti, ta pak formuje i jeho charakter. Pátý ročník se odehrává na rozsáhlém území Prahy 6 a 7. Jeho kurátoři věří, že umělecké dílo může fungovat jako nástroj ozdravného procesu pro dané místo a komunitu, která v něm žije, proto letos zvolili téma – Terapie města. „Festival zkoumá potřeby města, jeho obyvatel a místa, která mají potenciál k nějaké hlubší změně,“ upřesňuje dvojice kurátorů.
14 umělců, umělkyň nebo uměleckých kolektivů má nějakou osobní vazbu k prostoru, kde se festival uskutečňuje. Buď tam pracují nebo žijí. Společně zkoumají různé roviny uměleckého díla jako nástroje zmíněného ozdravení. Zajímá je ekologický potenciál daného místa, ale i politický, sociální a historický charakter metropole.
Pozitivním gestem může být posed i procházka
Umělecké duo, Eva Jiřička a Mira Gáberová, v listopadu 2020 podniklo léčebnou procházku bez účasti diváků po březích vltavského meandru v Holešovicích. V rámci festivalu zvou veřejnost na očistný výlet po stejné trase. Od problémů města se umělkyně vrátily k sobě. „Když něco prožijeme, tak to můžeme poslat dál, terapií můžou projít celé Holešovice,“ říkají umělkyně Jiřička a Gáberová. A dodávají: „Když se něco spraví v nás, tak se pak může spravit i kus čtvrti. Lidsky by měl každý začít u sebe.“
Se sochařem Matoušem Lipusem jsme se vydali do ateliéru sochaře Bohumila Kafky ve vile na Ořechovce, kde v rámci festivalu a ve spolupráci se studenty pražské UMPRUM vznikla různorodá umělecká díla. V rozlehlé zahradě vyrostla například betonová nádrž na shromažďování dešťovky, posed sloužící k odpočinku nebo záhony. Opomíjené místo se tímto způsobem otevírá veřejnosti. „Všichni tady vytváří pozitivní gesto věnované tomu místu,“ popisuje jednu z festivalových aktivit Matouš Lipus.
Hudbu vybrala: Eliška Vidomus.
Související
-
Udělat extravagantní sochu pro galerii není problém, ale veřejný prostor má jiná pravidla
Čtvrtý ročník festivalu umění v prostoru m3 je od poloviny června k vidění na vršovickém sídlišti na Praze 10. Letošním tématem je aktualizace historie.
-
Muži hynou v řeporyjském studiu Bubec. Třetí ročník Festivalu m³ se zaměří na biotop
V řeporyjském Studiu Bubec právě probíhá výstava studentů pražské UMPRUM „Muži hynou“. Bubec organizuje také Festival m³ / Umění v prostoru, který začíná 29. května.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.