Tep proudící energie v kresbě, objektu, světelné projekci

6. leden 2015

Společnou výstavu čtyř umělců nazvanou Via Forces můžete navštívit v Galerii NoD v Dlouhé ulici na Starém Městě v Praze do 25. ledna. Základní otázka této produkce zní: Co je to, co nás nutí vstát, vzít uhel nebo tužku a začít tvořit?

Výchozím momentem tvorby čtveřice autorů je snaha zmrazit v čase tep proudící energie, neuchopitelnou hybnou sílu, onen nutkavý pocit kreativně se vyjádřit. Kurátorka Veronika Zajačiková ke kompozici přistupovala s tímto názorem: „Francouzský filozof Henri Bergson onen nutkavý tvůrčí pocit nazývá termínem ´élan vital´, hybnou silou, příčinou či impulzem.

Vybraní autoři se pokouší nikoli rozumově (mechanicky), ale intuitivně zaznamenat těžko uchopitelnou stopu této neviditelné příměsi - kořenící složky života. Tak jako je život sám proudícím tokem přicházejících a odcházejících událostí, tak se v tvorbě umělců vzájemně prolínají jednotlivé vyjadřovací prvky.“

Výstavu připravila kurátorka Veronika Zajačiková. K prezentaci přizvala v Paříži žijící českou umělkyni Filomenu Boreckou, Francouze Bruna Duboia, Portugalku Magali Sanheiru a designéra Zbyňka Soukupa, čerstvého absolventa Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Spustit audio