Tátovy dopisy z fronty. Válka v básních a textech Ivana Wernische

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ivan Wernisch

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Místy ironické až groteskní, jindy hrůzné, děsivé, smutné básně a verše dokládají, že snad žádný jiný český básník své generace nebyl tak zaujatý válečnou tematikou jako Ivan Wernisch. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Čvachtá, čvachtá to a skřípe
Rakve jdou, rakve jdou
rychle do země,
než začne svítat

Antologie z básní Ivana Wernische tak či onak věnovaných válce se v pásmu setkává ze skladbami z alba Transparent people dvojice Chadima – Fajt. Válečné ozvuky se v poezii Ivana Wernische objevují v souvislosti s otcem, který bojoval ve druhé světové válce ve Wehrmachtu.

Když byl Ivan Wernisch dotazován, jaké jsou zdroje jeho válečných básní, odpověděl velmi lapidárně: „Vyprávění mého otce, mého dědečka, mých strýců, také četba a nejhorší sny.“ Jinde upřesňuje otcovo válečné angažmá: Můj otec byl ze Sudet. Když přišli Němci, utekl před nimi  v uniformě české armády  do Polska. Poláci ho zavřeli a za nějaký čas vrátili do protektorátu. Když začala válka, šel do Polska znovu  jako německý voják. Prošel válkou od prvního do posledního dne, dvakrát těžce raněn, byl v Sovětském svazu, v Řecku, v Itálii a leckde jinde. Poznal kus světa. Po válce ho neodsunuli, zůstal v Praze.“

Účinkují: Ivan Řezáč, Petr Gojda a Alexis Rosenzweig

Připravil: Petr Adámek
Režie: Petr Mančal
Zvukový mistr: Radim Dlesk