Tátové, kteří nás tu nechali. Díky filmu Chybění o Jánu Mančuškovi můžu mluvit o otcovství s nadhledem, říká filmař Štěpán Pech

14. listopad 2023

O tatínka – psychiatra a literáta – přišel filmař a fotograf Štěpán Pech v šestnácti. Deset let poté odešel i jeho učitel, rodinný přítel a konceptuální umělec se schopností „vidět víc“ Ján Mančuška. Štěpán o něm natočil dokument Chybění, v němž hrají důležitou roli Mančuškovy dospívající děti. Do filmu se otiskl i Pechův zájem o metodu eko arteterapie, jíž se nyní systematicky věnuje. Terapeut se z něj ale nejspíš nestane. Proč? Ve Vizitce se ptal Ondřej Cihlář.

Nepřikrášlená intimita na retrospektivě Jána Mančušky
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.