Tankred Dorst – Ursula Ehlerová: Akrobati

11. září 2012

Jaký otec byl slavný spisovatel Lev Nikolajevič Tolstoj ? Originální svědectví jeho syna, který z Ruska uprchl do Ameriky, si můžete poslechnout ve hře německého dramatika Tankreda Dorsta Akrobati. Český rozhlas 3 - Vltava ji vysílá 11. září ve 21.30 hodin.

Hru německého dramatika Tankreda Dorsta Akrobati vysílal Český rozhlas 3 - Vltava v české premiéře v roce l998. Její děj má reálný podklad. Jeden ze synů Lva Nikolajeviče Tolstého, který byl otci velice podobný, opravdu uprchl po Říjnové revoluci do Ameriky a snažil se díky své podobnosti s otcem vydělávat si v Hollywoodu na živobytí.

To se mu snad do jisté míry i podařilo, nakonec se podílel na i scénáři filmu o Tolstém. Skutečností je i to, že svého otce a jeho ideje hluboce nenáviděl. V amerických cirkusech a varieté bylo rovněž běžné, že mezi slony a klaunskými čísly byly formou živých obrazů předváděny v programu slavné osobnosti. To vedlo Dorsta k tomu, aby Tolstého syna uvedl právě do tohoto prostředí. Dorstovu hru o sváru otců a synů, demýtizující velikána světové literatury, natočil režisér Vladimír Tomeš, který ji také přeložil.

autor: ČRo Vltava
Spustit audio