Takovou hudební produkci Velká synagoga v Plzni dosud nepamatuje. Rozzářila ji taneční hudba!

14. říjen 2022

V magickém prostoru Velké synagogy v Plzni, která léta chátrala a nyní je nově opravená, zahájila Plzeňská filharmonie svou chrámovou koncertní sérii. Baletní svitu Carmen Rodiona Ščedrina s velkolepou baterií perkusních nástrojů provedl její šéfdirigent Chuhei Iwasaki. Záznam je k poslechu ve streamu pouze na sedm dní.

Velká synagoga

Historie Velké synagogy v Plzni sahá do konce 19. století, ale bohoslužebnému účelu sloužila jen do roku 1942. Tehdy odvezly tři transporty do koncentračních táborů bezmála tři tisíce plzeňských Židů a zpět se jich po válce vrátilo jen dvě stě. Život plzeňské Židovské obce, jehož byla Velká synagoga a její provoz integrální součástí, se už obnovit nepodařilo. Budova i její interiéry však měly přece jen větší štěstí, než mnoho jiných židovských sakrálních staveb. Bez úhony přečkala dvě diktatury a nyní jí bylo náročnou rekonstrukcí navráceno neopakovatelné kouzlo, kterým na klatovské třídě naproti Velkému divadlu oslnila poprvé v roce 1893. Plzeňská filharmonie ve spolupráci s Židovskou obcí pozve v nové koncertní sérii své návštěvníky do Velké synagogy hned několikrát.

Velká synagoga v Plzni

Poprvé se tak stalo 14. září 2022, kdy pod taktovkou šéfdirigenta Chuheie Iwasakiho provedla dvojkoncert Maxe Brucha a bezmála padesátiminutovou baletní svitu Carmen z pera Rodiona Ščedrina. Takovou hudební produkci Velká synagoga dosud nepamatuje, neboť Ščedrin napsal své dílo pro smyčce a bohaté obsazení nástrojů bicích, při jejichž obsluze se na pódiu střídá pět hráčů. Slyšíme zde marimbu, vibrafon, xylofon, kastaněty, kravské zvonce, bonga, tyčové zvony, malé bubínky, tamburínu, ozvučná dřívka, triangl, zvonkohru, malé činely, maracas, tempelbloky, basový buben, tam tam, velký činel, tom tomy a další. 

Kompletní záznam z Velké synagogy je vám nyní k dispozici. Uslyšíte i rozhovor s Chuheiem Iwasakim, který prozrazuje, že po Carmen svitě touží od doby, kdy začal sbírat secondhandová cédéčka. Lea Kreisingerová z Židovské obce nám přiblíží fascinující podrobnosti z veřejného i sakrálního života Velké synagogy. A historik Zdeněk Hazdra z Ústavu pro studium totalitních režimů, s nímž Plzeňská filharmonie na svých projektech úzce spolupracuje, připomene, že koncert se konal ve výroční den úmrtí T. G. Masaryka, jehož dějinné angažmá v židovských otázkách a v boji za celosvětovou demokracii dodnes rezonuje.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.