TAK NÁM ZABILI AUTORA! (nemazat)

12. únor 2018

Do éteru míří nový pořad o moderních uměleckých směrech. Jmenuje se Rozsudek ve jménu umění.

Plátno pokryté nekoordinovanými cákanci, barevné zářivky v prázdné místnosti, černobílá šachovnicová plocha položená na podlaze… Porozumět modernímu umění není vždycky úplně jednoduché. A porozumět vztahům mezi jednotlivými směry se často zdá jako naprosto neproveditelná mise.

Učinit ji alespoň o trochu proveditelnější se teď pokouší pořad Rozsudek ve jménu umění. Každý díl staví proti sobě dva umělecké směry – tentokrát je to abstraktní expresionismus a minimalismus. Právě tyto dva přední směry poválečného umění ve Spojených státech se setkávají u soudu, který má rozhodnout o vině nebo nevině jednoho z nich. A nejde o žádný lehký zločin, tady se řeší vražda! 

Opravdu minimalismus chladnokrevně zavraždil autora, když se vzdal požadavku autorského rukopisu?

Na to by měla odpovědět soudkyně, před níž předstupují zástupci protistran, umělecký kritik Clement Greenberg a umělec a teoretik Donald Judd. Jenže když je někdo v problematice ponořený až po nos, často to není ten nejpovolanější pro rychlé objasnění palčivých otázek. A proto je tu také Jiří Rakurs! Ne, to už není reálná historická postava, nýbrž tak trochu ironický moderátor, díky kterému se celý soud živě přenáší do éteru.

Poslechněte si ukázky z inscenace:

OBŽALOBA - Teoretik Clement Greenberg v soudním sporu ostře kritizuje pokus eliminovat autorství v umění minimalistů na doslovní minimum. Jeho reč vzbudila v publiku opravdu emotivní reakce.

OBHAJOBA - Donald Judd, zástupce minimalismu, se vůči kritice samozřejmě brání. Abstraktní expresionismus je podle něj překonaný umělecký směr přiživující se na hrdinských příbězích o umělci a jeho genialitě.

Pokud se chcete podrobněji seznámit s oběma stranami sporu i mimo soudní síň, připravili jsme pro vás ke každé epizodě Rozsudku ve jménu umění také multimediální kontextový materiál. Průvodkyní prvního dílu na téma Autorský rukopis v umění je asistentka výstavních projektů Národní galerie v Praze Jitka Šosová.

Kompletní přehled jednotlivých témat s video průvodcem a vysvětlením najdete zde: www.extra.rozhlas.cz/umeni

Autory Rozsudku ve jménu umění jsou kromě Jitky Šosový Tomáš Klička a Tereza Jindrová. Všichni tři se setkali při studiu Dějin umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Po absolvování se jejich cesty rozešly – Tomáš Klička dnes pracuje jako redaktor časopisu Art+Antiques, Jitka Šosová působí v spomínané Národní galerii a Tereza Jindrová se stará o program pro veřejnost Ceny Jindřicha Chalupeckého. Přesto se ale znovu scházejí právě nad psaním scénářů k pořadu Rozsudek ve jménu umění.

Jejich text dostala do ruky zkušená divadelní i rozhlasová režisérka Natália Deáková. Obsadila řadu herců, s nimž už se i při rozhlasové práci potkala – moderátorem přenosu ze soudní síně je Ladislav Hampl, soudkyni ztvárnila Apolena Veldová a v dalších rolích se představí také Anita Krausová, Jan Nedbal, Marek Adamczyk, Luboš Veselý a Marek Němec.

První Rozsudek ve jménu umění tak může být vynesen.

Myšlenková východiska, nejvýznamnější umělci a teoretici, hlavní témata, přesahy i kritika – to vše najdete přehledně zpracované textem, obrazem i zvukem zde:

Související

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka