Tajné vlastenectví Kurta Gebauera zaplnilo Velvet Underground v Perlovce

22. listopad 2016

Pražská Galerie Artinbox otevřela k výročí „sametové revoluce“ a k 80. nedožitým narozeninám Václava Havla výstavu plastik, obrazů, grafik a fotografickou dokumentaci akcí sochaře Kurta Gebauera nazvanou Kurtura v Perlovce. Expozice je spolu s instalaci Barbory Bálkové Komunismus s pandí tváří a s prací Richarda Cortése Znamení doby uvedena v celku uvedeném jako Sametové podzemí.

Letošní pětasedmdesátník, sochař a ještě donedávna pedagog pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové, Kurt Gebauer, svými díly znepokojuje a provokuje českou společnost už téměř půl století. Není tedy divu, že si ho pro výstavu otevřenou v předvečer „sametové revoluce“ v Galerii Artinbox, vybrala galeristka, kurátorka a fotografka Nadja Rovderová jako hlavního autora: „On se doposud účastnil našich tematických výstav a zároveň, když jsem v roce 2013 hledala autora, který by svým dílem obsáhnul téma výročí srpnové invaze, tak padla jasná volba na Kurta Gebauera. Tehdy jsme poprvé dělali Kurturu v Perlovce. Tehdy to byl tak jako dnes, pelmel krásy a vlastenectví v undergroundu Perlové ulice. A protože jsme si to velice užili a byla to úžasná výstava, tak jsem uvažovala, jak tu tradici prodloužit.“

03748879.jpeg

Samozřejmou pobídkou bylo letošní výročí událostí 17. listopadu a zároveň nedožité 80. narozeniny Václava Havla „Já si z vlastenectví dělám permanentně srandu,“ směje se Kurt Gebauer, „ale asi fakt jsem nějakej tajnej vlastenec, protože spoustu těch věci se týká právě země, ve které žiju. Neemigroval jsem, možná, že jsem byl líný, protože většina mých kamarádů emigrovala nebo nějak zmizela. Takže já jsem tady tak jako trčel. Jsou to věci, které reagovaly na totalitu, na ´Velvet Revolution´ a posléze i na průšvihy po ´velvet´ revoluci.“

Spustit audio