Tajné krajiny Františka Listopada. Vzpomínka na zesnulého básníka

František Listopad
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy František Listopad
0:00
/
0:00

Ve věku 95 let zemřel František Listopad, nositel ceny Jaroslava Seiferta.

Básníka navštívili tvůrci celodenního vysílání o Portugalsku, které jsme vysílali na Vltavě v roce 1998, v jeho lisabonském bytě. Večeřeli s ním v jeho oblíbené restauraci nedaleko Betlémské věže. A všude s ním natáčeli. Některá jeho vyprávění měla své pokračování v jeho poezii. A tak Jiří Kamen tato vyprávění spojil s Listopadovými básněmi, které recituje Rudolf Pellar.

Pořad doplňuje esej Františka Listopada Veselé město v podání Jana Vlasáka. A protože vše se odehrává v Lisabonu, zařazujeme i fejeton Šárky Grauové Lisabon není pro každého, který čte Valerie Zawadská.

František Listopad

František Listopad, rodným jménem Jiří Synek, byl český a portugalský spisovatel, básník, překladatel, novinář, divadelní a televizní scenárista a režisér. Na FF UK studoval estetiku a literární vědu. Spoluzakládal deník Mladá fronta, ve kterém řídil kulturní rubriku. Byl součástí uskupení tzv. dynamoanarchistů. V roce 1959 se přestěhoval do Portugalska, kde žil a pracoval až do své smrti. V roce 2007 se stal nositelem Ceny Jaroslava Seiferta, a to za sbírku Rosa definitiva, v níž se zamýšlel nad pojmy jako stárnutí, domov, exil či básnictví. V Portugalsku spoluzaložil vysokou filmovou a divadelní školu, v Lisabonu řídil Národní divadlo.