Ta hodina ponížení a žalosti. Barokní pocity marnosti a zmaru v dílech Komenského a Třanovského

21. červen 2021

Barokní úzkost z nepřátelského světa i vyhlížení věčné spásy duše v pobělohorských dílech Jana Amose Komenského a Jiřího Třanovského. Premiéru vltavského Souzvuku ke 400. výročí staroměstské exekuce poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkují: Ivan Řezáč, Rudolf Matys
Připravili: Petr Gojda, Rudolf Matys
Režie: Dimitrij Dudík
Premiéra: 21. 6. 2021

Před čtyřmi sty lety, 21. června 1621, vyústilo dění po Bitvě na Bílé hoře exemplární veřejnou popravou sedmadvaceti českých pánů na pražském Staroměstském náměstí. Konec nadějím stavovského povstání i protestantismu v českých zemích znamenal také úvodní dějství krvavého třicetiletí náboženské války, při které Evropou z jedné strany na druhou táhla soldadeska po desetitisících, sváděla bitvy, plenila města i venkov.

Barokní pocity marnosti a zmaru všeho časného rostou právě z tohoto světa. O to víc pak u protestantských věřících, které z jejich domovského prostředí vytrhl útěk před novými pořádky Obnoveného zřízení zemského. Mezi nimi byly i nejvýznamnější postavy naší inteligence a literatury. Jiří Třanovský stál za vznikem kancionálu Cithera, ze kterého v pořadu představujeme jednu z Třanovského vlastních písní. Jan Amos Komenský, poslední biskup Jednoty bratrské, se v pásmu představí hned několika písňovými texty, ale také úryvkem z dialogu mezi Truchlivým a Rozumem, psaným ještě před autorovým exilem roku 1623, a sugestivním vyprávěním o prožité námořní bouřce, ve kterém se odráží celá pohnutá doba.

autoři: Rudolf Matys , Petr Gojda
Spustit audio

Související