Syndrom Tanger. Odkrývání tajemství města strážícího Gibraltarský průliv

23. říjen 2020

Poslechněte si příběh o městě strážícím Gibraltarský průliv. Poslechněte si příběh, jehož hrdinou je právě toto město. Tanger! Z literatury a z vyprávění je Tanger známý jako místo svobody, místo, kde člověk může popustit uzdu své fantazii a stát se někým jiným. Ale jaká je skutečnost?

Všechny epizody

Syndrom Tanger spočívá ve vytvoření vlastní identity. Přeludy v konfrontaci s úplně odlišnou skutečností vyvolávají u lidí sebepopření, vytvoření nové identity a převracení veškerých životních hodnot.

Tanger býval útočištěm nejrůznějších umělců – i výstředníků – kteří zde hledali inspiraci. Mezi nimi i Tennessee Williams, Jean Genet, Paul Bowles, William Seward Burroughs, nebo dokonce Yves Saint Laurent.

Mladá reportérka přijíždí do tohoto přístavu zjistit, kdo jsou novodobí poutníci, kteří vstoupili na půdu Tangeru a jeho kouzlem se nakazili a jaké jsou příběhy těch, kteří se v tomto městě narodili a jejichž umění se zde utvářelo a rostlo.

Napsala: Veronika Štefanová
Dramaturgie: Brit Jensen
Zvuk: Roman Špála
Užité fotografie pochází ze dvou výstavních cyklů Davida Konečného: Tanger, eine literarische Interzone (Bremen, 2017) a Tanger: À la recherche d'une poésie perdue (Tanger, 2019).
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.