Swan Hennessy: Smyčcové kvartety, Serenáda, Smyčcové trio

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Swan Hennessy: Smyčcové kvartety, Serenáda, Smyčcové trio

Soubor ConTempo Quartet zmapoval komorní tvorbu Swana Hennessyho (1866–1929), zapomenutého skladatele irsko-amerického původu, žijícího ve Francii. Poslechněte si recenzi Petra Vebera.

(…) Rumunské kvarteto ConTempo Quartet, které získalo v roce 2014 na pět let rezidenci u Irského rozhlasu a televize, hraje Hennessyho hudbu hodně emotivně. Se zaujetím, jako neustále někam plynoucí, bohatou a zajímavou. Se slyšitelnou velikou mírou sehranosti a vzájemného napojení. Členové jsou individualitami, každý z nich se vyskytuje v hudebním světě také sólově. Vyučují v Dublinu na Hudební akademii komorní hru. (…) Když posloucháme tuhle hudbu, nepřekvapí, když se k tomu dočteme, že Hennessy nesnášel avantgardu, zejména Arnolda Schönberga… Měl dokonce potřebu psát na jeho adresu v hudebním tisku sarkastické komentáře… Kampak by se asi kompozičně dostal, kdyby se jeho život neuzavřel v pouhých třiašedesáti letech…? (…) Jeho hudba je barvitá, živá. Určitě bychom v ní odhalili typické rytmické a další momenty, společné hudbě jak z Bretaně, tak z Irska. (…)

Nahrávka vyšla u labelu RTÉ.