Svetlana Žuchová: Česká a slovenská kultura

28. říjen 2013

Týden slovenské kultury začínáme v cyklu Psáno kurzívou úvahou Svetlany Žuchové, slovenské spisovatelky a psycholožky střední generace, která poslední roky žije v Praze.

Svetlana Žuchová je v plném slova smyslu Evropanka, vystudovala ve Vídni, překládá z angličtiny a němčiny významné autory dramatu a prózy (Sarah Kane, Martin Crimp, Michel Faber), rodem je Slovenka, bytem v Praze.

Ve své úvaze s podtitulem Dve kultúry v dvoch rôznych krajinách zpochybňuje přetrvávající přesvědčení, že jsou si naše kultury mimořádně blízké, což ovšem neznamená, že pro sebe nejsou mimořádně zajímavé. Pokud se ovšem o sebe vzájemně zajímat chceme.


Autorka: Svetlana Žuchová

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...