Svět pod vodní hladinou, gejzíry i mořské nymfy: Pocta vodě v podání Symfonického orchestru

28. květen 2021

Padá z nebe, pohybuje se po zemském povrchu v korytech řek, omývá břehy jako moře a oceány. Voda je nezbytnou součástí každého z nás. 4. března 2020 jí složili hold členové Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK s dirigentem Pietarim Inkinenem a klarinetistou Wenzelem Fuchsem. Připomněli tak Den vody, který každý rok připadá na 22. března.

Pocta vodě. Hraje Wenzel Fuchs (klarinet)
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK řídí Pietari Inkinen

Antonín Dvořák: Vodník
W. A. Mozart: Koncert pro klarinet a orchestr A dur K 622
Jean Sibelius: Oceanidy op. 73
Claude Debussy: Moře

Záznam koncertu ze Smetanovy síně Obecního domu v Praze ze 4. 3. 2020
Připravila Alena Maršíková Michálková

Do tajemného světa pod vodní hladinou zavede symfonická báseň Vodník Antonína Dvořáka, gejzíry virtuozity a hudební inspirace vytrysknou z Koncertu pro klarinet a orchestr A dur Wolfganga Amadea Mozarta, mořské nymfy se roztančí ve skladbě Oceanidy Jeana Sibelia a Claude Debussy zprostředkuje v řeči tónů pohled na své Moře.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.