Svátek hudebního divadla

31. prosinec 2004

Sedmého ledna začíná další ročník Festivalu hudebního divadla OPERA 2005; na pražských scénách své nejlepší inscenace opět představí všech deset tuzemských stálých profesionálních operních souborů (a tři nezávislé operní subjekty). Po dvou letech je tu další možnost učinit si celkový obrázek o našem současném operním dění.

K vidění budou tituly, které u nás nepatří k často uváděným. Belliniho Norma je přitom celosvětově populární - a Katarína Jorda Kramolišová, která náročnou titulní úlohu zpívá v Opavě, může světovým interpretkám směle konkurovat. V Liberci zase skvěle obsadili méně známou operu velmi známého autora: lyrickou Jolantu P.I.Čajkovského (v titulní roli slepé dívky Iveta Jiříková). Není škoda, že se u nás nehrají opery Vítězslava Nováka? Přijďte hledat odpověď na pohádkové plzeňské představení Lucerny. Bohuslav Martinů se hraje přece jen častěji - ne však Slzy nože a Ariadna, které uvádí Prague Pocket Opera. Na své si přijdou i milovníci komediálních děl - Českobudějovičtí představí Salieriho Falstaffa (v českém překladu Jana Panenky, v titulní roli s Pavlem Klečkou), Komorní opera Orfeo Grétryho Dva lakomce. A hamižné dědice bohatého občana přelstí také mazaný severočeský Gianni Schicci (Martin Matoušek) - Pucciniho jedinou komickou operu Ústečtí uvádějí společně s Pláštěm, tragédií lásky a vášně.

Na festivalu se objeví také tituly, které se v Praze nedávno uváděly či stále uvádějí. Ale nestojí za to poznat různé náhledy na ně? Slyšet jiné interprety? Těch zajímavých je u nás mnoho. V olomoucké inscenaci Janáčkových Příhod lišky Bystroušky, jíž režisér Václav Věžník potěší spíše tradicionalističtější publikum, zpívá moudrého Revírníka zkušený Pavel Stejskal, v milenecké liščí dvojici se zase představí mladí interpreti Klára Novotná a Lea Vítková. V opavské Normě vystupují také Michal Vojta a Nikolaj Někrasov (na které jistě vzpomínají všichni, kdo viděli opavské Verdiho Loupežníky). Tausendmarka z Braniborů v Čechách v Brně nastudoval jeden z nejlepších domácích barytonistů - Vladimír Chmelo. A obzvláště atraktivní obsazení nabízí ostravské představení Janáčkovy Její pastorkyně: nápadníky Jenůfy (Eva Dřízgová-Jirušová) zpívají Gianluca Zampieri (Laca) a Luciano Mastro (Števa) - s italským temperamentem a perfektní češtinou!

Opera Vítězslava Nováka Lucerna

Jednota hudebního divadla (hlavní pořadatel festivalu) pro milovníky opery připravila vstupné zhruba poloviční oproti cenám obvyklým na pražských operních scénách i velké slevy pro studenty, důchodce a abonenty (návštěvníky nejméně pěti představení mimopražských souborů). Podrobnější informace o festivalu i abonmá naleznete na www.divadlo.cz/jhd.

autor: Lenka Šaldová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.