Sváteční hádání

20. prosinec 2005

Pohoda svátečních dnů je a bude mnohde a mnohdy narušena hádkami. Přináším vám několik dnů před svátky malou inspiraci pro sváteční hádání.

Vzali se před čtyřiceti léty. Úředním Jack Smith a jedno mladé děvče. K první hádce došlo při svatbě. Když měli podepsat protokol, sáhl Jack jako první po nabídnutém peru, ona se domnívala, že se nejprve měla podepsat žena. Když přišli domů, pohádali se podruhé, totiž o to, kdo ten spor začal. Když spor vrcholil, zvolala: "Ty vždycky začneš - asi si s tebou užiju!" To jej trochu mrzelo, spolknul to, usmál se: "Dobrá, už se dnes nebudeme hádat. Založíme si sešit a budeme si tam zapisovat každou hádku a taky, z čeho vznikla."

A tak to nakonec také udělali. Pohádali se, někdy dokonce tekly slzy a padla tvrdá slova, ale konec konců měli se rádi, nakonec se vždy usmířili a napsali zápis o ukončeném sporu.

Vydrželi to tak celých čtyřicet let a za celou tu dobu žádná hádka nedokázala zbourat manželské štěstí. Po čtyřiceti letech se v jedněch chicagských novinách objevil podivuhodný registr manželských hádek:

Za čtyřicet let se pohádali 6110x. A kvůli čemu? 1879x, protože jídlo nebylo včas hotovo nebo nebylo chutné. 1430x, protože ona chtěla peníze nebo chyběly peníze v domácím rozpočtu. 687x, protože ona příliš rozmazlovala dítě. 611x, protože on příliš rozmazloval dítě. 564x, protože on byl škodolibý. 499x, protože jeden nebo druhý zapomněl večer zhasnout světlo. 300x, protože on přišel pozdě domů. 84x, protože on příliš kouřil. 51x, protože ona se začala bezdůvodně hádat. 50x se pohádali kvůli příbuzným atd.

Tato statistika není jen kuriózní, ale ukazuje, jak to vypadá v nejednom šťastném manželství: tahanic pro nic za nic. Oba dělali chyby, ale zůstali spolu, protože si dokázali odpustit a začít znovu.

Všem snoubencům dávám jednu radu: Není umění sebrat se a odejít, ale sebrat se a zůstat!

Usmíření je asi něco, s čím člověk původně nepočítal, co nakonec zůstane jeho jedinou oporou, když chce získat znovu klid a mír, a nakonec vlastně i fyzické zdraví!

Jestliže jste se už stačili dnes ráno pohádat, zapište si to a začněte znovu!

autor: Prokop Siostrzonek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.