Sukovská čítanka. Literatura, se kterou žil skladatel Josef Suk

6. březen 2023

Ideály básníků, kteří byli Sukovými staršími současníky, spoluutvářely jeho vlastní umělecké představy. V našem pořadu si připomeneme texty tří z nich: Sukova zasvětitele Julia Zeyera, dále Antonína Sovy, Sukovi blízkého senzitivitou a životními okolnostmi, a konečně Otokara Březiny, jehož kult rostl úměrně s délkou mlčení a u nějž Suk hledal inspiraci pro poslední díl své monumentální tetralogie. Premiéru poslouchejte on-line po dobu dvou týdnů po odvysílání.

Účinkují: Lukáš Hlavica, Jonáš Hájek a Dana Černá
Připravil: Jonáš Hájek
Hudba: Jonáš Hájek a Jan Trojan
Režie: Lukáš Hlavica
Premiéra: 6. 3. 2023

V mládí, na sklonku 19. století, hltal severské autory, například Ibsena či tehdy módního Hamsuna; z knih, které si později půjčoval od malíře Hugo Boettingera, mu učaroval Čapkův Krakatit; a báseň Josefa Václava Sládka „Buď svatý mír v tvých prsou, duše drahá“ zhudebnil popaměti, když se mu v Terstu na zájezdu Českého kvarteta zastesklo po manželce.

autor: Jonáš Hájek
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...