Střety s láskou, smrtí i stereotypem všedního života v povídkách posrpnového exulanta Stanislava Mareše

28. leden 2022

Příběhy z pera dnes už téměř zapomenutého českého básníka, prozaika a překladatele, který po roce 1968 emigroval do Austrálie. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Legenda mého věku
Připravil: Jiří Vondráček
Účinkuje: Marek Němec
Režie: Vít Vencl
Natočeno v roce 2015.

Vigilie
Připravil: Jiří Vondráček
Účinkuje: Michal Pavlata
Režie: Vlado Rusko
Natočeno v roce 2009.

Králové v dešti
Připravil: Jiří Vondráček
Účinkuje: Michal Pavlata
Režie: Vladimír Gromov
Natočeno v roce 2009.

Čas milosti, Dotýkaná svatá
Připravil: Dominik Mačas
Účinkují: Richard Fiala, Nicole Tisotová
Režie: Jakub Doubrava
Premiéra: 27. 1. 2022

Z andělů každý
Připravil: Dominik Mačas
Účinkují: Richard Fiala
Režie: Jakub Doubrava
Premiéra: 28. 1. 2022

Jméno Stanislava Mareše, básníka, prozaika a překladatele, už pravděpodobně současnému čtenáři moc neřekne. Někdejší zástupce šéfredaktora Sešitů pro literaturu a diskusi emigroval po roce 1968 do Austrálie, kde působil jako vysokoškolský pedagog na univerzitách ve Wollongongu a Bathurstu. V Austrálii také v roce 2005 zemřel.

Stanislav Mareš debutoval sbírkou povídek Čas milosti v roce 1965 v edici Mladé cesty. Další kniha mu v Čechách vyšla až v roce 1996. Byla to sbírka básní Báje z Nového světa, která dvacet let před tím vyšla v exilovém nakladatelství '68 Publishers manželů Škvoreckých. Novela Všechen popel z růže, kterou plánovalo ještě v 60. letech vydat nakladatelství Mladá Fronta, pravděpodobně zůstala nedokončená.

Podle svědectví přátel byl Stanislav Mareš ve vztahu k literárním dílům velmi kritický a zejména k těm svým. Zda ukrývá nějaké další texty autorova literární pozůstalost, není v současnosti známo. Daleko větší prostor tak zaujímá Marešova práce překladatelská. V letech 1963 až 1965 byl krátce referentem v Dilii a byl obeznámen s nabídkami zahraničních nakladatelství. Díky tomu vznikla řada jeho překladů pro revue Světová literatura a zejména antologie angloamerických básníků Obeznámeni s nocí (1967), kterou připravil s Janem Zábranou.

Marešovy prózy mají výrazně intelektuální ráz a jsou neodlučitelně spojené s dobou svého vzniku. Stanislav Mareš vypráví o své generaci, o mladých lidech v labyrintu vztahů, milostných i kamarádských, o jejich konfrontacích se „skutečným“ světem. Pět z jeho textů uvádíme ve vltavské řadě Povídka

autoři: Tvůrčí skupina Drama a literatura , Dominik Mačas
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.