Strahovské loučení. Po téměř sedmdesáti letech opouští Památník národního písemnictví prostory Strahovského kláštera
O historii instituce, fondech i zajímavých osudech osobností, které jí prošly, hovořil Petr Šmíd se zaměstnanci PNP.
Památník národního písemnictví nebyl v uplynulých dekádách jen vědeckou a vzdělávací institucí. Před rokem 1989 našla v jeho prostorách útočiště řada spisovatelů a intelektuálů nepohodlných tehdejšímu režimu. Podobně pomáhal i akvizicemi, kdy vykupoval pozůstalosti pronásledovaných autorů. Kromě literárního archivu a knihovny však instituce disponuje i rozsáhlými uměleckými sbírkami. Najdeme v nich řadu grafik a koláží předních tuzemských výtvarníků a spisovatelů.
Pozoruhodné jsou pak i samotné prostory Strahovského kláštera, kde Památník sídlí. Nádvoří, zahrady, chodby i depozitáře v prostorách barokního kláštera spoluvytvářejí neopakovatelnou atmosféru, která zapůsobí na každého návštěvníka.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
David Drábek: Ptakopysk. Příběh bratrů Pospíšilových, šampionů v kolové
-
Hlasy a Oko. Dvě premiéry povídek kanadské nobelistky Alice Munroové
-
Jaromír Jindra: Valdštejnova zpověď. Ohlédnutí za velkolepým životem nejvlivnějšího vojevůdce
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.