Strahovské loučení. Po téměř sedmdesáti letech opouští Památník národního písemnictví prostory Strahovského kláštera

11. červen 2022

O historii instituce, fondech i zajímavých osudech osobností, které jí prošly, hovořil Petr Šmíd se zaměstnanci PNP.

Památník národního písemnictví nebyl v uplynulých dekádách jen vědeckou a vzdělávací institucí. Před rokem 1989 našla v jeho prostorách útočiště řada spisovatelů a intelektuálů nepohodlných tehdejšímu režimu. Podobně pomáhal i akvizicemi, kdy vykupoval pozůstalosti pronásledovaných autorů. Kromě literárního archivu a knihovny však instituce disponuje i rozsáhlými uměleckými sbírkami. Najdeme v nich řadu grafik a koláží předních tuzemských výtvarníků a spisovatelů.

Pozoruhodné jsou pak i samotné prostory Strahovského kláštera, kde Památník sídlí. Nádvoří, zahrady, chodby i depozitáře v prostorách barokního kláštera spoluvytvářejí neopakovatelnou atmosféru, která zapůsobí na každého návštěvníka.

autor: Petr Šmíd
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.