Stopem a pěšky na místa, která předčí veškerá očekávání. Lost Czech Man prožil 566 dní na cestách

10. květen 2020

Martin Půlpán alias Lost Czech Man vyrazil v roce 2018 do světa. Navštívil Kavkaz, Írán, Čínu, Turkmenistán i státy jihovýchodní Asie, známá i zapadlá místa. A kdyby po roce a půl na cestě nepřišla koronavirová krize, pokračoval by dál.

Martin Půlpán pracoval jak DJ a objížděl party, ale v roce 2018 se rozhodl pro změnu. „Měl jsem se dobře, ale něco mi chybělo,“ říká. Nejdřív vyrazil na Kavkaz a začal si pomalu plnit sen, kterým je navštívení všech států světa. „Sbalil jsem si rifle a tři trička a vyrazil jsem,“ říká lakonicky. V odlehlých gruzínských horách si zlomil nohu a musel se vrátit. Po dvou měsících rekonvalescence, v září 2018, ale vyrazil znovu. Opakovaný začátek ale považuje za svého druhu zkušenost – už  kvůli návštěvě gruzínské nemocnice...

Následovala by Austrálie a Amerika

„Nikdy v životě jsem nestopoval. Vždy jsem se toho bál a nevěřil, nebo spíš nerozuměl, proč by mi někdo měl jen tak zastavit,“ tvrdí v Casablance. Jak sám Martin říká, cestovatelský magazín Radia Wave mu na cestách zpříjemňoval dlouhé chvíle a připomínal domov. Teď v něm vypráví o svojí 566 dní dlouhé cestě jako host. Právě autostop mu, jak v pořadu zmiňuje, řadu zemí zpřístupnil a umožnil mu je naplno vnímat. „Nesmírně mě to bavilo,“ říká a z jeho hlasu je pořád ještě cítit hořkost z toho, že cesta musela skončit. „Cesta by bývala trvala ještě další dva až tři roky.“

Uzbekistán – hory na hranici s Tádžikistánem nedaleko města Šachrizabz

Írán byl Martinovou vysněnou zemí, a očekávání ještě předčil. Ale také Abcházie pro něj byla silným zážitkem. V ázerbájdžánském Baku naopak skončil v nemocnici na kapačkách zrovna v době, kdy mu končila víza. A tak jel v bídném stavu lodí přes Kaspické moře do totalitárního Turkmenistánu a pak pokračoval po trase Hedvábné stezky v Uzbekistánu do hor v Kyrgyzstánu a na pohoří Pamír na hranici Číny, Afghánistánu a Tádžikistánu. 

Marco Polo? Spíš Odorik z Pordenone 21. století

„Nezastavila mě ani šílená byrokracie čínských úřadů,“ vypráví Martin. Pěšky přešel hranici do západní Číny, odkud po stopách Marca Pola pokračoval přes hory a pouště, v Macau poznal low cost, bezdomoveckým způsobem a druhé Vánoce na své cestě už strávil v Saigonu, ve Vietnamu. Jihovýchodní Asie mu nejdřív kladla odpor, ale na druhý pohled se do ní zamiloval. Při narážce na Marca Pola Martin Půlpán s úsměvem říká, že by se víc přirovnal k méně známému Odorikovi z Pordenone, který měl české kořeny a podnikl obdivuhodné cesty ještě před slavným Benátčanem.

Poslechněte si kompletní záznam vyprávění bohatých zážitků Martina Půlpána v Casablance a podívejte se na jeho cestovní deníky tady a tady

autor: Pavel Sladký
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.