Sto let NDM: Češi versus Němci?

29. prosinec 2019

Evropská historie druhé poloviny 30. let byla velmi dramatická, a jak víme, měla být záhy ještě dramatičtější... Zatím jsme ale v časech míru.

Poslední roky 30. let minulého století. V Německu se dostává k moci Hitler, který si začíná ukrajovat území sousedních států. Na podzim roku 1938 se Moravská Ostrava stává pro uprchlíky z německého a polského záboru jedním z nejvýznamnějších útočišť.

Málo se ví, že mezi první emigranty patřili i němečtí herci. Jak se jim v Ostravě žilo? Jak spolu čeští a němečtí herci vycházeli? To je téma 18. dílu rozhlasového seriálu mapujícího stoletou historii Národního divadla moravskoslezského.

Jeho autorem je Tomáš Jirman, který nás také spolu s Renátou Klemensovou další částí ostravských divadelních dějin provede. Drobných rolí se v režii Tomáše Soldána ujmou Lada Bělašková, Petr Houska, František Strnad a David Viktora.

autor: ele
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.