Sto let knihovnického zákona a kamarád svobody

21. červenec 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kresba Jiřího Mahena

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Rozhlasové pásmo připravil při příležitosti sta let od vydání knihovnického zákona a osmdesáti let od úmrtí spisovatele a knihovníka Jiřího Mahena Jaromír Kubíček. Poslouchejte online po dobu jednoho týdne po odvysílání. 

V červenci 1919 přijalo revoluční Národní shromáždění československé knihovnický zákon, podle kterého každá obec zřídila veřejnou knihovnu a ta měla od ní každoročně zajištěný příspěvek na provoz. Díky tomuto zákonu jsme se stali státem s nejhustší sítí veřejných knihoven na světě.

Rozhlasový pořad ke stému výročí knihovnického zákona je spojen se jménem Jiřího Mahena, který se stal zakladatelem Veřejné knihovny města Brna a byl představitelem knihovnictví po celé meziválečné období; v květnu 2019 jsme si připomínali 80. výročí od jeho úmrtí. S knihovnictvím byl spojen od roku 1921.

Účinkují: Michal Bumbálek, Tereza Grozsmannová a Jaroslav Kuneš 

Připravil: Jaromír Kubíček
Režie: Lukáš Kopecký 
Dramaturgie: Alena Blažejovská

Vyrobila Tvůrčí skupina Drama a literatura ve studiu ČRo Brno.

autor: Jaromír Kubíček
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Současná Británie lichotivě i nelichotivě

Jiří Hošek, bývalý zpravodaj Českého rozhlasu

Jiná Británie

Jiná Británie

Koupit

Aktuální sonda do britské společnosti. „Většina lidí při podpoře brexitu nemyslela na peníze z EU nebo celkově na ekonomiku. Měli strach z imigrace a znělo jim v uších prázdné heslo: „Chceme zpátky svoji zemi,“ říká v knize šéf cornwallské regionální správy John Pollard.