Sto let knihovnického zákona a kamarád svobody

21. červenec 2019

Rozhlasové pásmo připravil při příležitosti sta let od vydání knihovnického zákona a osmdesáti let od úmrtí spisovatele a knihovníka Jiřího Mahena Jaromír Kubíček. Poslouchejte online po dobu jednoho týdne po odvysílání. 

V červenci 1919 přijalo revoluční Národní shromáždění československé knihovnický zákon, podle kterého každá obec zřídila veřejnou knihovnu a ta měla od ní každoročně zajištěný příspěvek na provoz. Díky tomuto zákonu jsme se stali státem s nejhustší sítí veřejných knihoven na světě.

Rozhlasový pořad ke stému výročí knihovnického zákona je spojen se jménem Jiřího Mahena, který se stal zakladatelem Veřejné knihovny města Brna a byl představitelem knihovnictví po celé meziválečné období; v květnu 2019 jsme si připomínali 80. výročí od jeho úmrtí. S knihovnictvím byl spojen od roku 1921.

Účinkují: Michal Bumbálek, Tereza Grozsmannová a Jaroslav Kuneš 

Připravil: Jaromír Kubíček
Režie: Lukáš Kopecký 
Dramaturgie: Alena Blažejovská

Vyrobila Tvůrčí skupina Drama a literatura ve studiu ČRo Brno.

autor: Jaromír Kubíček
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.