Stephen Leacock: Záhada k zbláznění aneb Defektní detektiv

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy krimi, detektivka, lupa, pistole, otisky prstů, rukavice, akta, zločin, thriller

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Boris Rösner čte jeden z „literárních poklesků“  kanadského humoristy. Leacockův duchaplný humor, který dokonale a s břitkostí zachycuje lidský svět, si připomínáme v povídce Záhada k zbláznění. Přeložil ji František Vrba, od jehož narození uplynulo na konci letošního května sto let. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Boris Rösner
Překlad: František Vrba
Režie: Vlado Rusko
Natočeno: v roce 2004

Stephen Leacock (1869–1944) byl kanadský humorista a vysokoškolský učitel politické ekonomie na McGillově univerzitě v Montrealu. Proslavily jej zejména humoristické povídky, jichž napsal na dvě desítky knih. Věnuje se v nich obyčejným životním situacím, které dohání do absurdních konců.

Ačkoli jde zřejmě o nejznámějšího kanadského spisovatele, jeho rodiště leží v Anglii. Do Kanady se rodina přestěhovala, když mu bylo šest let. Po studiích na střední škole absolvoval učitelský kurs a několik let působil jako středoškolský pedagog. Později vystudoval ekonomii na torontské a chicagské univerzitě a začal působit jako vysokoškolský učitel na McGillově universitě v Montrealu, kde strávil více než třicet let a stal se řádným profesorem, vedoucím katedry, členem Kanadské královské společnosti a doktorem honoris causa na několika dalších univerzitách. Vydal celou řadu ekonomických, politologických a historických prací.

Psaním humoristických povídek, črt a fejetonů se zabýval již během studií na univerzitě. V knižní podobě publikoval až v roce 1910 a rázem se stal velmi známým. Jeho humoristické dílo, které se skládá z více než dvaceti povídkových sbírek, je opakovaně vydáváno a překládáno do řady světových jazyků (kniha Literární poklesky se v češtině objevila s výrazným odstupem až v roce 1963, zato se ale od té doby dočkala dlouhé řady dalších vydání). 

Pokud někdo z posluchačů zavítá do kanadského Toronta, může tu navštívit Leacockovo muzeum. Najde ho na místě, kde se dotýkají dvě jezera, půvabná svými indiánskými názvy i přírodní krásou. Tam si totiž spisovatel postavil svůj dům, v němž také zemřel 28. března 1944. Pohřben je v rodinném hrobě na protilehlém břehu u kostela sv. Jiří na místě zvaném Sibbald Point. Muzeum pořádá výstavy, věnované jednotlivým spisovatelům, letní školy a kurzy psaní a literární festivaly.